17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Blick.ch: Gjykimi i vrasjes në Thun BE – Prokurori kërkon burgim të përjetshëm për kosovarin që masakroi gruan e tij. Dëshmitarët: E vrau me çekiç dhe thikë

Albina V. († 32) dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj Ardit V. (35) në Rapperswil-Jona mbrëmjen e së shtunës.

Bernë, 16 mars -“Gjykimi i vrasjes në Thun BE- Prokurori kërkon burgim të përjetshëm: Qerim B. (62) njerkës i preu kokën me thikë kuzhine. » (« Mord-Prozess in Thun BE – Staatsanwältin fordert lebenslang: Qerim B. (62) enthauptete Stieftochter mit Küchenbeil.. ») eshte ky raportimi i radhes i gazetes prestigjioze Blick.ch sjhkruar nga kolegia Luisa Ita, qe ben fjale per aktin kriminal te vrasjes se guas kosovare ne Zvicer dite me pare nga burri i saj kunder te cilit po zhvillohet procersi gjyqësor, trasnmeton gazeta Le Canton27.ch 

Vana V. († 31) i dha ish njerkut të saj Qerim B. (62) katër fëmijë, por më pas ajo kërkoi ndarjen – boshnjaku me sa duket nuk donte ta pranonte këtë dhe vrau të dashurin e tij në Oey BE. Tani ai duhet të përgjigjet para drejtësisë nga e mërkura.Aktakuza për vrasjen në Oey BE lexohet si një thriller mizor: Qerim B.* (62) thuhet se ka vrarë nënën e katër fëmijëve të tij në një kantier mbeturinash në mars 2020 me një çekiç dhe më pas « pothuajse ia preu plotësisht kokën me një Kuzhinë 35 cm e gjatë « të keni. Mësohet se ai e ka goditur Vana V.* († 31) në kokë me dy mjetet 14 herë dhe e ka goditur katër herë në qafë, shjkruan Blick.ch, trasnmeton Le Canton27.ch

Në atë kohë, akti bëri bujë në të gjithë Zvicrën. Që atëherë B. qëndron pas hekurave: fillimisht ishte në paraburgim, por ndërkohë është transferuar në burg të parakohshëm. Të mërkurën ai tani do të gjykohet në gjykatën rajonale Oberland në Thun BE.

Por, Albina V. padyshim se nuk e kishte një martesë të lumtur me 35 vjeçarin Ardit V.. “ Kohët e fundit ajo shpesh dukej e lodhur dhe i harronte gjërat. Diçka po e shqetësonte, kjo mund të vërehej. »Në punë ajo shpesh qante”, thotë një kolege.

U zgjua natën për t’u grindur

Nëna e dy fëmijëve nga Rapperswil-Jona SG u vra brutalisht mbrëmjen e së shtunës. Sipas policisë së kantonit St. Në momentin e mbërritjes së urgjencës, nëna e dy fëmijëve ishte tashmë e vdekur. Policia arrestoi autorin e dyshuar. Më pas, burrit i është caktuar masa e paraburgimit.

Në Rapperswil thuhet se Ardit V. e ka tërhequr zvarrë gruan e tij, e cila flinte me fëmijët, në mes të natës nga shtrati dhe e ka vrarë në një dhomë tjetër pas një debati të ashpër. Mesa duket me një çekiç dhe thikë. Prokuroria publike nuk është përgjigjur në asnjë pyetje për rrjedhën e krimit dhe armën e përdorur.

Një gjë është e qartë: Në martesën e çiftit kishte shumë telashe. Dy vite pas dasmës, Albina V. tha se ishte goditur për herë të parë nga bashkëshorti i saj. Por Albina V. nuk ka shkuar asnjëherë në polici.

Edhe vëllai i autorit ka dashur të vrasë dikë

Albina ishte njohur dhe martuar me Ardit V. në Kosovë. Më pas ajo udhëtoi me të në Zvicër. Këtu ajo nuk kishte asnjë të afërm të saj dhe jetonte nën të njëjtën çati me familjen e të shoqit në qytetin e vjetër të Rapperswil – duke përfshirë vjehrrin, vjehrrën, dy vëllezërit e burrit të saj dhe gratë e tyre. “Por dhuna në këtë familje është shumë e keqe”, thotë një grua nga Rapperswil. “Ata janë të njohur. Djemtë e tyre janë përfshirë shpesh në raste problematike. Policia dhe autoritetet janë të njoftuara me rastet”

Një vëlla i Ardit V. tashmë është deportuar në Kosovë për shkak të një akti dhune. Ai ka përndjekur ish-gruan e tij kur ajo u nda prej tij. Kur vëllai i saj ka ndërhyrë, V. e ka sulmuar me një çelës dhe ia ka çarë kokën. Çështja shkoi deri në gjykatën federale dhe përfundoi me një dënim me burg dhe dëbim nga vendi.

Albina V. nuk hoqi kurrë dorë nga shpresa se gjërat do të përmirësoheshin

“Burrat e familjes V. janë të dhunshëm, të ftohtë dhe të pamëshirshëm”, thotë një grua nga Rapperswil. “Askush nuk dëshiron të ngatërrohet me ta. Të gjithë ua kanë frikën”.

Gjithsesi, Albina V. qëndroi me Arditin e saj. “Ajo e donte shumë të shoqin dhe i bënte surpriza të mëdha për ditën e Shën Valentinit apo ditëlindjen e tij”, thotë një mikeshë. Një tjetër kolege e di: « Ajo gjithmonë mendonte se burri i saj nuk ishte aq i keq sa vëllezërit e tij. Ajo kurrë nuk i hoqi shpresat se ai do të përmirësohej”. Ajo jetonte kryesisht për djalin dhe vajzën e saj të vogël.

Ndërkohë, Ardit V. përveç punës, nuk ka bërë shumë për familjen. “Ai kurrë nuk ka dalë për shëtitje me gruan e tij, edhe pse kanë pasur një fëmijë në karrocë”, thotë një mike. “Gjëja më e rëndësishme për burrin e saj ishte kompjuteri. Ai luante lojëra online për orë e netë të tëra”.

Albina punonte, drejtonte shtëpinë dhe kujdesej për fëmijët. “Dhe në të njëjtën kohë i shoqi ia ndaloi kontaktet dhe e monitoronte me GPS”, bëjnë me dije koleget “Pavarësisht gjithçkaje, ajo e duroi. Sepse ajo ishte vetëm në Zvicër dhe kishte shumë frikë për fëmijët e saj.

Vëllai i autorit: “Albina dhe Arditi kishin një martesë të bukur”

Një shoqe e di një gjë: “Albina nuk do të kishte dashur kurrë që fëmijët e saj të qëndronin me familjen V.. Ajo ma ka thënë këtë disa herë në mënyrë të paqartë”. Por pikërisht kështu ndodhi: Autoritetet i vendosën fëmijët pranë familjes së autorit, me vëllanë e Arditit.

Për Blick ai thotë: “Ne të gjithë jemi ende në shok. Të gjithë e donim shumë edhe Albinën”. Ai kundërshton me vendosmëri akuzat për dhunë. “Në familjen tonë nuk rrihet njeri. Edhe Albina dhe Arditi kishin një martesë të bukur, ishin shumë të lidhur me njëri-tjetrin”.

Ai fajëson për krimin problemet e shëndetit mendor të vëllait të tij. “Ai kishte diçka si një tronditje truri. Ne donim ta çonim në një klinikë, por ai u kthye ». Në parim, sipas tij për krimin kanë faj i autoritet. Tani ai dëshiron të rrisë fëmijët me gruan e tij.

Ndërkohë në vendin e krimit përballë pallatit ka një det të vogël qirinjsh dhe lulesh në kujtim të të vdekurve. “Vetëm të mirët vdesin”,thotë një mik. “Ajo ishte shumë e sjellshme dhe e dobishme, thjesht nuk e meritonte këtë. Shpresoj që fëmijët e tyre të shkojnë në një familje të mirë ku të marrin aq dashuri sa u ka dhënë Albina”.

(Emrat e dy bashkëshortëve janë ndryshuar për shkak të etikës profesionale nga gazeta blick.ch)

Derniers articles