7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

E dhimbshme: Treni në Zvicër godet për vdekje 15 vjeçarin nga Kosova

Neuchatel, 15 Nëntor -Një i ri i vrarë nga një tren Një 15-vjeçar u godit dhe vdic nga një tren dje rreth orës 7.15 në Courrendlin, njofton gazeta zvicerane ne gjuhën shqipe « Le Canton27.ch » duke ju referuar policise kantonale.

Viktima eshte Ardian R. me origjine nga Kosova 

Rrethanat e sakta të tragjedisë nuk janë vërtetuar ende. Policia gjyqësore hapi një hetim. I riu u godit nga treni që udhëtonte midis Moutier dhe Delémont. Trafiku hekurudhor u ndërpre për më shumë se një orë për qëllimet e hetimit. Stacioni Hekurudhor (SBB) u desh të shkurtojë pesë kolonë dhe u krijua një shërbim autobusi.

Ndërkohë gazeta në gjuhen shqipe ne Zvicër « Le Cantopn27.ch » ka arritur ta identifikoje origjinen e të vdekurit. Viktima 15-vjecare është me prejardhje nga Kosova dhe quhet Ardian R. Mesohet se se familja e te ndjerit është nga fshati Panorc i Malishevës, te cilet qe nga pas luftës jetojne në Zvicër .

Aksidenti tragjik në Neuchâtel u prit me dhimbje të mëdha nga ana e diasporës shqiptare në Zvicër. Për humbjen e të riut nga Kosova, ambasadori i Kosovës në Bernë, z. Sami Ukelli, i dërgon ngushëllimet e tij të sinqerta përmes gazetës shqiptare në Zvicër « Le Canton27.ch » familjes se viktimes në Zvicër dhe Kosovë për humbja e djalit të tyre.

Sipas gazetes zvicerane në gjuhën shqipe « Le Canton27.ch » është kjo viktima e tretë nga Kosova qe humbën jeten nga treni brenda nje muaji, nëse perkujtojme vdekjen e dy vellezerve nga Decani në Gjermani te goditur nga treni më 13 tetor te këtij  viti.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...