12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Editorial

Imamet shqiptare ne Zvicer: PO-ja kunder Burkës nuk ka vend per shqetesim as brengosje ndër komunitetin tonë muslimanë

Berne, 10 mars -Më 7 mars te ketij viti qytetaret zviceran permes nje referendumi i thane PO ndalimit te Burkes perkunder asaj se qeveria...

Gazeta zvicerane: Shqipëria po vjedh xhevahirin tonë U21

Bernë, 8 mars -Vetëm disa ditë para Kampionatit Evropian U21, ylli i Empolit Nedim Bajrami i jep kombëtares tonë një shportë dhe transferohet në...

Zgjedhjet ne Gjeneve: Fabienne Fischer në epërsi, Pierre Maudet i dyti

Rezultatet e para të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit të Gjenevës kanë rënë. Kandidati i Gjelbër fiton 36,237 vota, Pierre Maudet 28,029 dhe...

Sot Zvicra dhe Gjeneva ka zgjedhje dhe referendum për Keshilltar te shtetit, për burkën…Vota e diaspores shqiptare vendos edhe ne Zvicër!

Gjenevë, 7 mars - Sot, qytetaret do të vershojne në qendrat e votimit për raundin e parë të zgjedhjeve plotësuese për Këshillin e Shtetit...

Kujtim Sadriu: Qeveria Kurti-2 duhet të bëjë më shumë për shqiptarët e Lugines se Presheves

Kanë kaluar 29 vite që nga mbajtja e Referendumit në tri komunat e Kosovës Lindore, Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, në të cilin banorët e...

COVID-19/ Rrugetimi nga Kosova deri në Zvicër. Ja cfarë duhet bërë para se të hyni në Gjenevë apo Zurich..

Prishtinë, 6 mars -Numri i infeksioneve, sikur edhe i viktimave në Zvicër si pasoje e pandemisë  COVID-19 ka vijuar të bjerë javët e fundit....

Nga 8 marsi Zvicra me masa të reja anti-Covid: Shqipëria dhe Serbia në listën e “vendeve te rrezikshme”. Kosova dhe Maq.Veriore jashte. Ja formulari...

Bernë, 6 mars –Numri i infeksioneve, sikur edhe i viktimave në Zvicër si pasoje e pandemisë  COVID-19 ka vijuar të bjerë javët e fundit....

Le Figaro: Biznesmeni dhe politikani i njohur kosovar Pacolli, patron i firmes gjiganteske zvicerane “Mabetex”, nderton aeroport nderkombëtar në bregdetin shqiptar

Berne, 6 mars -"Aeroporti i ri ne bregdetin shqiptar do te jete aeroporti me i madh dhe me moderne ne Ballkan. Ky aeroport do...

Kryetari i Parlamentit zviceran Andreas Aebi sot ne Berne ka pritur homologen e tij kosovare Vjosa Osmanin

Berne, 3 mars  (Nefail Maliqi) -Presidenti i Këshillit Kombëtar, Andreas Aebi (UDC, BE) sot ne kryeqytetin helvetik ne Berne ka pritur homologun e tij...

Ambasadori i shqiptareve në Zvicër Ueli Leuenberger pret presidenten e Kosoves Vjosa Osmanin

Presidenti i Këshillit Kombëtar, Andreas Aebi (UDC, BE) sot ne kryeqytetin helvetik ne Berne ka pritur homologun e tij kosovar, Vjosa Osmani, njeherit presidente...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...