23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Mediat boterore per shqiptaret ne Serbi: OKB-ja do të shqyrtoj spastrimin etnik dhe administrativ të Luginës së Preshevës

Bernë, 16 qershor -Jo vetem spastimi etnik por edhe ai adminsitrativ  eshte nje shqetesim serioz i OKB-së qe po perjetojne viteve te fundit shipatret etnik ne Serbi tge shtrirse si shumice ne Juig te Serbise apo Luiginene Prehsves, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

UN to address Presevo Valley administrative cleansing

The matter of the mass removal of ethnic Albanians from voting lists in the southern-Serbian Presevo Valley will be discussed by the United Nations following a meeting between Albanian political representatives and Albania’s ambassador to the UN.

Lidhur me diskriminimin dhe problemet e shqiptareve ne Luginen e Pershves (Medvejge, Bujanco dhe Preshve) perballe rtegjimit serbe diteve te fundit po merren edhe mediat evorpiane dhe ato boterore. Keshtu, sipas Euractiv.com « Çështja e heqjes masive të shqiptarëve etnikë nga listat e votimit në Luginën e Preshevës jugore serbe do të diskutohet nga Kombet e Bashkuara pas një takimi ndërmjet përfaqësuesve politikë shqiptarë dhe ambasadorit të Shqipërisë në OKB. »

Në vitin 2020, Exit – partneri mediatik i EURACTIV – u bë media e parë që publikoi çështjen e « pasivizimit masiv » kur publikoi studimin e Flora Ferati-Sachsenmaier, e cila ka kaluar shumë vite duke e parë këtë çështje. Ndër vite, mbi 6000 shqiptarë janë hequr nga listat e zgjedhësve në mënyrë të paligjshme dhe nuk mund të votojnë, të dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë, të punojnë apo të blejnë prona.

Komisioni i Helsinkit e quajti atë si « spastrim etnik administrativ ».

Pavarësisht përpjekjeve të Exit dhe shoqërisë civile në rajon, Komisioni Evropian bëri pak për të ndërhyrë në këtë çështje përpara zgjedhjeve të fundit serbe, të cilat panë që shqiptarët etnikë humbën të gjithë përfaqësimin parlamentar.

Lajmi se çështja e Luginës së Preshevës do të jetë në rendin e ditës së OKB-së vjen pas takimit në Nju Jork të kryetarit të Bujanocit Nagip Arifi, kryetarit të Partisë për Veprim Demokratik, Saip Kamberi, dhe zyrtares së lartë të kësaj partie, Ardita Sinani. , kryetari i Partisë Demokratike të Shqiptarëve, Ragmi Mustafa dhe ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha.

Javën e kaluar Shqipëria mori për herë të parë në historinë e saj presidencën e rradhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për një muaj.

“Çështja e Luginës së Preshevës do të paraqitet në Kombet e Bashkuara. Përfshirja e rajonit në organizatën më gjithëpërfshirëse ndërkombëtare është jashtëzakonisht e rëndësishme për zbulimin e gjendjes dhe statusit të mirëfilltë të shqiptarëve që jetojnë në Luginë”, tha Sinani, ish-kryetar i Preshevës. 

Derniers articles