15.9 C
Berne
samedi 30/09/2023

Jehonë e madhe në mediat zvicerane ndeshja e KF « Shkëndija » nga Tetova me FC WIL. Shqiptarët «pushtuan» qytetitin e Wil-it! Pjesëmarrje rekord në stadiumin e qytetit

Rast i paharruar për diasporën shqiptare në Wil SG (Unvergesslicher Anlass der albanischen Diaspora in Wil SG) eshte yk titulli i gaztes zvicerane Tagblatt  ecila ak sjrkuar nje sjrkim te gjate pe rndeshjen e e fundikt në Wil mes FC Wil te Zvcres (SG) dhe KF Skendija nga Tetova ku mysafiret kuqezinj fituan bindshem me rezultati 3-1 perballe nikoqirëve, shrkuan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Përderisa, te shtune e kaluar (9 shtator)  fokusi ishtë te kombëtarja e Zvicrës dhe ka pushim në Challenge League, FC Wil ka organizuar një ndeshje testuese ndaj KF Shkëndija Tetovë nga Maqedonia e Veriut.

Mediat zvicerane: Shqiptaret thejne rekordin e stadiumit të Wil-it: Rreth 5,000 tifozë e mbushen stadiumin e futbollit Bergholz të shtunën, 9 shtator 2023

Gazeta Sportal.ch ka shkruar se « Ndeshja u zvillua në Wiler Bergholz. Mysafirët fituan 3-1 falë dy golave ​​të vonuar të Ennur Totre dhe Endrit Krasniqit. Mergim Brahimi barazoi për FC Wil në minutën e 54-të. Megjithatë, lajmi vërtet emocionues është se njerëzit e Zvicrës Lindore vendosën një rekord të ri të frekuentimit. 4,953 spektatorë bënë pelegrinazhin në Bergholz në një miqësore! Gjithsej 6,048 spektatorë futen në stadiumin Wiler. »

Ngjarja i dha FC Wil, zyrtarisht klubi vendas, një rekord stadiumi. Mbi 4000 bileta tashmë janë shitur paraprakisht. Në fund të fundit janë 4953 spektatorë. Rekordi i vjetër i stadiumit të verës së 2016-ës dhe ndeshjes së kampionatit kundër FC Cyrihut është korrigjuar lart nga 500 persona.

Kurse gazeta tjeter zvicerane Tagblatt.ch ka shkruar  se « Rreth 5,000 tifozë e mbushen stadiumin e futbollit Bergholz të shtunën, 9 shtator 2023 si kurrë më parë që nga rinovimi dhjetë vjet më parë. Dhe kjo në një lojë miqësore. Shumica i përkrahin maqedonasit veriorë të Shkëndijës së Tetovës – dhe vonë në ekstazë. Festivali folklorik shqiptar arrin kulmin e tij të shtunën vonë në mbrëmje. Rezultati është 1-1 pak para përfundimit të ndeshjes testuese ndërmjet nënkampiones së Challenge League FC Wil dhe katër herë kampiones FK Shkëndija Tetovë. Portieri i Wils-it, Abdullah Laidani di vetëm të ndihmojë veten me një faull në zonën e tij të penalltisë. Ka penallti për mysafirët që çojnë në 2:1″

*Në kohën e shtuar, Shkendija me gjuajtje të lirë e bëri 3-1. Brohoritjet shpërthyen dy herë në Lidl Arena, si kurrë më parë në dhjetë vitet e fundit që nga rinovimi i stadiumit. Sportpark Bergholz është në duart e shqiptarëve këtë pasdite dhe mbrëmje.. » shkruan Tagblatt 

Sipas mediave zvicerane « Ishtë një mbrëmje e qetë në të kuqe, ngjyrat e FK Shkëndija Tetovë. Pothuajse dy orë para fillimit të lojës, diaspora po shijon shfaqjet e vallëzimit dhe ringut nga shtëpia. Do të flasë Imami i Wilerit Bekim Alimi si dhe politikani Arbër Bullakaj.(Der Wiler Imam Bekim Alimi spricht ebenso wie der Politiker Arber Bullakaj. Nach dem Spiel lässt die nordmazedonische Kult-Rockband Elite 5 das Fest lautstark ausklingen. Es ist ein friedlicher Abend in Rot, den Farben des FK Shkëndija Tetovo.), ction agzeta zvicerane Le Canton27.ch.

Pas ndeshjes, grupi kult i rock-ut nga Maqedonia e Veriut Elite 5 do ta përfundojë festën me zhurmë.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...