12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Suisse

Imamet shqiptare ne Zvicer: PO-ja kunder Burkës nuk ka vend per shqetesim as brengosje ndër komunitetin tonë muslimanë

Berne, 10 mars -Më 7 mars te ketij viti qytetaret zviceran permes nje referendumi i thane PO ndalimit te Burkes perkunder asaj se qeveria...

Gazeta zvicerane: Shqipëria po vjedh xhevahirin tonë U21

Bernë, 8 mars -Vetëm disa ditë para Kampionatit Evropian U21, ylli i Empolit Nedim Bajrami i jep kombëtares tonë një shportë dhe transferohet në...

Krimi në Gjenevë: Shqiptari i mëshon 60 herë me thikë mbi trupin e një të hendikepuare

Më shumë se 60 plagë me thikë në një hemiplegjik (Plus de 60 coups de couteau portés à une hémiplégique) eshte titulli i shkrimit...

Zvicra ndalon burken edhe pse Qeveria zvicerane ishte pro!..

Berne, 7 mars -Zviceranët votuan sot me një shumicë të ngushtë në favor të ndalimit të fshehjes së fytyrës (burka) një sinjal kundër Islamit...

Nga 8 marsi Zvicra me masa të reja anti-Covid: Shqipëria dhe Serbia në listën e “vendeve te rrezikshme”. Kosova dhe Maq.Veriore jashte. Ja formulari...

Bernë, 6 mars –Numri i infeksioneve, sikur edhe i viktimave në Zvicër si pasoje e pandemisë  COVID-19 ka vijuar të bjerë javët e fundit....

Politikani zviceran, Cedric Wermuth: Osmani është një udhëheqëse e vërtetë dhe një model për të gjithë

Politikani zviceran, Cedric Wermuth gjatë ditës së sotme priti në takim u.d Presidenten, Vjosa Osmanin, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Ai tha se...

Ambasadori i shqiptareve në Zvicër Ueli Leuenberger pret presidenten e Kosoves Vjosa Osmanin

Presidenti i Këshillit Kombëtar, Andreas Aebi (UDC, BE) sot ne kryeqytetin helvetik ne Berne ka pritur homologun e tij kosovar, Vjosa Osmani, njeherit presidente...

Zvicër, një 18 vjecar nga Kosova me veture te vjedhur, pa leje i shoqeruar me tre shqiptar dhe serbe aksidentohet duke ikur nga policia

Cyrih, 24 shkrut -Në kantonin e Cyrihut, katër të rinj pësuan një aksident në një makinë të vjedhur ndërsa po iknin nga policia. Shoferi...

Komuniteti shqiptarë në Zvicër behet edhe me një shkollë shqipe

Berne, 23 shkurt -Shkolla shqipe, dite e sa vi po zgjerohet ne Zvicer, bashke me ta edhe numri i nxenesve shqiptare.  Keshut në vazhdimësi...

Ambasadori shqiptar në Bernë Ilir Gjoni: Shqipëria e konsideron Zvicrën një partner shumë të besuar

Ambasadori shqiptar ne Zvicer z.Ilir Gjonin ne bisede me redaktorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqin në Bernë  Bernë, 24 shkurt (Nefail...

Dernier articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...