18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Zyrtarja e OBSH-së (WHO) në Gjenevë paralajmëron: Covid-19 ende nuk është nën kontroll!

Gjenevë, 5 tetor -Gjatë konferencës për shtyp, OFPS dyfishoi përpjekjet e saj të martën për të bindur të rinjtë të vaksinohen, në mënyrë që të rrisin shkallën e imunitetit në Zvicër.  Personi përgjegjës për menaxhimin e epidemisë Covid-19 në Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) Maria Van Kerkhove theksoi të martën se koronavirusi i ri ende nuk ishte nën kontroll, me shumë njerëz që gabimisht besonin se pandemia është pothuajse e mundur., njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Sipas zyratres se OBSH-së Maria Van Kerkhove, 3.1 milion raste të reja të infektimit dhe 54,000 vdekje u raportuan javën e kaluar në të gjithë botën, shifrat reale ndoshta janë shumë më të larta. “Situata është ende tepër dinamike. Dhe është dinamike sepse nuk kemi kontrollin e këtij virusi, nënvizoi epidemiologu amerikan gjatë shkëmbimeve drejtpërdrejt në rrjetet sociale të OBSH -së.
« Ne nuk jemi ende jashtë pyllit. Ne jemi plotësisht në mes të kësaj pandemie. Por ku në mes … ne nuk e dimë ende, sepse sinqerisht nuk po përdorim mjetet që kemi tani për t’iu afruar fundit ”, shtoi ajo. « Në disa qytete ne shohim njësi të kujdesit intensiv dhe spitale të mbipopulluara dhe njerëz që vdesin ndërsa në rrugë njerëzit sillen sikur (epidemia) të ketë përfunduar plotësisht, » u ankua ajo. Eksperti theksoi gjithashtu se vdekjet kishin të bënin kryesisht me njerëzit që nuk ishin vaksinuar. Sipas të dhënave të siguruara nga vendet që raportojnë këtë informacion, « shkalla e shtrimit në spital dhe vdekshmërisë është deri tani » më e larta « midis atyre që nuk janë vaksinuar, » tha ajo. Maria Van Kerkhove gjithashtu stigmatizoi dezinformimin dhe keqkuptimet që qarkullojnë në internet në lidhje me Covid-19.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...