8.2 C
Berne
lundi 25/10/2021

Zyrtarja e OBSH-së (WHO) në Gjenevë paralajmëron: Covid-19 ende nuk është nën kontroll!

Gjenevë, 5 tetor -Gjatë konferencës për shtyp, OFPS dyfishoi përpjekjet e saj të martën për të bindur të rinjtë të vaksinohen, në mënyrë që të rrisin shkallën e imunitetit në Zvicër.  Personi përgjegjës për menaxhimin e epidemisë Covid-19 në Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) Maria Van Kerkhove theksoi të martën se koronavirusi i ri ende nuk ishte nën kontroll, me shumë njerëz që gabimisht besonin se pandemia është pothuajse e mundur., njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Sipas zyratres se OBSH-së Maria Van Kerkhove, 3.1 milion raste të reja të infektimit dhe 54,000 vdekje u raportuan javën e kaluar në të gjithë botën, shifrat reale ndoshta janë shumë më të larta. “Situata është ende tepër dinamike. Dhe është dinamike sepse nuk kemi kontrollin e këtij virusi, nënvizoi epidemiologu amerikan gjatë shkëmbimeve drejtpërdrejt në rrjetet sociale të OBSH -së.
“Ne nuk jemi ende jashtë pyllit. Ne jemi plotësisht në mes të kësaj pandemie. Por ku në mes … ne nuk e dimë ende, sepse sinqerisht nuk po përdorim mjetet që kemi tani për t’iu afruar fundit ”, shtoi ajo. “Në disa qytete ne shohim njësi të kujdesit intensiv dhe spitale të mbipopulluara dhe njerëz që vdesin ndërsa në rrugë njerëzit sillen sikur (epidemia) të ketë përfunduar plotësisht,” u ankua ajo. Eksperti theksoi gjithashtu se vdekjet kishin të bënin kryesisht me njerëzit që nuk ishin vaksinuar. Sipas të dhënave të siguruara nga vendet që raportojnë këtë informacion, “shkalla e shtrimit në spital dhe vdekshmërisë është deri tani” më e larta “midis atyre që nuk janë vaksinuar,” tha ajo. Maria Van Kerkhove gjithashtu stigmatizoi dezinformimin dhe keqkuptimet që qarkullojnë në internet në lidhje me Covid-19.

Derniers articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...