1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

NJE LAJM I MIRE nga Zvicra: Zyrtarët nga EBU në Gjenevë: EUROVIZIONI i sivjem i fundit pa Kosovën!

Gjenevë, 11 maj -Nën sloganin “të bashkuar nga muzika”, nis këtë të martë në Liverpul festivali europian i këngës “Eurovision”. Skena dhe artistët janë gati për të shpalosur para publikut performancat e tyre. Eurovizioni i sivjem shtrihet në tri netë spektakli, dy gjysmëfinalet 9 dhe 11 maj dhe në fund nata finale më 13 maj, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Drejtoresha e EBU-s Batscheva per Evropë: Shpresojmë të jetë ky Eurovizion i fundit pa Kosovën! Drejtori i RTK-së Hasanxhekaj optmist se vitin e ardhshem edhe Kosova anetare e EBU-s dhe pjesemarrese ne Eurovision!  

Shqipëria këtë vit do të performojë në natën e dytë. Vendi ynë përfaqësohet nga Familja Kelmendi me këngën ‘Duje’. Tri këngët e para natën e parë janë Norvegjia, Malta dhe Serbia. Nga favoritët për këtë vit llogariten Finlanda dhe Suedia.

Albina Klemendi sëbashku me familjen e saj do të ngjiten sonte në skenën e Eurovizion 2023, duke performuar këngën ‘Duje’. Këngëtarja gjatë një interviste televizive u shpreh se me mbështetjen e shiqptarëve ka bindjen se do shkojë në finale.

Radiotelevizioni i Kosovës (RTK) nuk ia ka dalë të sigurojë pjesëmarrjen e Kosovës në Eurovision, pavarësisht deklaratave të menaxhmentit se janë duke punuar në këtë drejtim

Unioni i Transmetuesve Evropianë (EBU) ka publikuar sot listën e shteteve që do të marrin pjesë në Eurovisionin e vitit 2023, ku në garë do të jenë 37 shtete, një numër dukshëm i ulët në krahasim me vitet e kaluara.

“Siq e dini muajve te fundit kemi pasur takime qofte ne Prishtine apo ne Gjenevë me përfaqësues të EBU-së. Po ashut kemi marrur pjese edhe ne konfrencat organizuar nga EBU ne Gjenevë ku kemi diskutuar për mundësinë e anëtarësimit të RTK-së me të drejta të plotë në EBU, që pak a shumë është edhe proces politik për shkak të disa pengesave tjera..”, ka deklaruar z. Shkumbin Ahmetxhekaj, drejtorit të Përgjithshëm të RTK-së, për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch gjate vizites se fundit ne Gjenevë i cili ishte pjesemarrës i konvfrences se EBU-s

Znj. Batscheva ne kete interviste, fillimisht duke ururar 23-vjetorin e tv publik te Kosovës, ka thenë se «RTK eshte nje televizion qe i ka kontribouar avancimit te proceseve demokratike dhe nje Kosove multientike. Ky rrugetim i gjate si nje medium publik, duke ruajtur pamavaresine mediale, përkunder sukseseve kishte edhe sfida, por kemi besim tek drejtori i ri i RTK-së Shkumbin Ahmetxhekaj te cilin e quajti si nje «drejtor modern dhe digjital», se do t’ia dalin.

Ne vazhdim zyrtarja e larte e EBU-s znj.Batscheva ka thëne se « RTK megjthate ka nevoje te reformohet duke u pasuruar jo vetëm me teknike te re, por edhe me kuadro te reja profesionale.

Pyetjes se a eshte koha qe RTK t’i bashkohet 55 vendeve anetare te Unionionin e Transmetuesve Evropianë dhe kur Kosoven do ta shofion ne Eurviison? znj. Batscheva eshte përgjigjur duke u treguar optimiste se «anetarsimi i RTK-së ne EBU, nje dite do te ndodhe, kjo eshte vetëm qeshtje koh Derisa dikur ihste ceshtzje vitesh, tash do jete qeshgje muajsh»

Por, sipas saj «Ne ne EBU beme perpjekje te ndryshojme ligjin, por kjo gje nuk funksionoi, meqe ne Asamblen e Përgjithshe te EBU-s kjo iniciative eshte hedhur poshte. Por, eshte nje rruge tjeter deri tek anetaresimi i vendeve te reja ne organizaten tone. Para se te kandidoj, për te qene pjese e shtepise sone, Kosova duhet te jene anetare e Keszhillit Evriopian ose e  Unionit Nderkombëtar te Telekomunikaciont, siq e parashofin rregullat tona. Dhe pasi qe te jete anetare e KE, ne asablene e radhe ste EBU-s Kosova ka gjasa te medha tte jete anetare e 56 e EBU-s dhe me shprese qe ne vitin e ardhshem edhe Kosova te jete pjes ee Eruvisionit..»

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...