4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Zyrtarët e Speciales i kanë disa fjalë per vizitat në Hagë tek Thaçi, Veseli dhe të tjerët…

Hagë, 13 shtator -Ditët e fundit kanë qenë të shpeshta vizitat nga Kosova në Hagë tek Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe të tjerët… Në Hage kishte edhe disa liderë politikë dhe personalitete, duke përfshirë edhe ata fetare. Sa do të ndikojnë, apo sa do t’i ndihmojnë këto vizita te të burgosurit në Hagë, zyrtaret e speciales  gazetes zvicerane Le Canton27.ch  i kane pohuar sot se « keto vizita nuk do te ndikojne asgjë tek te paraburgosurit.. »

Mesohet se gjate dy viteve te fundit tek te burgosurit ne Hagë  pos familjarëve,  jane zhvilluar edhe mbi 200 vizita tjera tek të burgosurit kosovare ne Hagë. « Në përgjithësi, të paraburgosurve u lejohen 10 ditë vizita në çdo periudhë 30-ditore dhe vizitat në përgjithësi mund të zgjasin gjithë ditën, brenda orëve të vizitës.. » (Generally speaking, detainees are allowed 10 visiting days in any 30-day period, and visits can generally last the entire day, within visiting hours ) thonë në vazhdim zyrtaret e speciales.

« Vizitat në përgjithësi nuk ndikojnë në asnjë vendim për lirim të përkohshëm apo zbutje të dënimeve… » (« As a general matter visits do not affect any decision on provisional release or mitigation of sentences… ») ka deklaruar z.Michael Doyle, zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës për gazetën zvicerane Le Canton27.ch

Nje zyrtar tjeter nga Haga ne vazhdim ka thenë se « vizitoret që vijne ne Hage për t’i parë se i ka marre malli, ajo eshte tjeter gjë, por asesi keto vizita nuk do te reflektohen, nuk do te ndikojne ne lirimin apo zbutjen e denimeve te akuzuarve për krime ne Kosovë. Pradaj, nese vijne ne vizita per t’i liruar apo zbutur denimnin e tyre, vijne kot, thone  nga Haga.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...