10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Zyrtarët e OKB pajtohen me Brnabic se « OKB nuk e njeh si shtet “Kosmet”-it », por e din se se egziston një vend me emrin Kosovë!

New York, 25 shtator -Pas fjalimit te kryeministrit shqiptar Edi Rama dje ne KS te OKB-së, ku kerkoi njohjen e Kosoves nga vendet anetare, shefi i OKB-së ka pritur kryeministren serbe Ana Brnabiqin pa flamur te Serbisë. Ata kane biseduan edhe per dialogun e Bruskelit dhe situaten e tensionuar në Veri. Ndersa Guterres ka kerkuar qe « të vazhdoje dialagu Serbi-Kosovë. » (The Secretary-General expressed support for the Belgrade-Pristina dialogue and underlined the future-oriented dialogue as the only way forward to ensure peace and security in the region) trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

«  »Brnabic: Guterres konfirmoi qëndrimin se Kosmeti nuk është shtet për OKB -në, deklarata e Ramës është e keqe për sigurinë. » (« Brnabić: Guteres potvrdio stav da za UN Kosmet nije država, Ramina izjava loša za bezbednost.. ») eshte ky titulli gazetave dhe mediave serbe qe sot ka pushtuar mediat e Beogradi ne ballina. Gjurmeve te këtj lajmi gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka kontaktuar zyrtare te OKB-së. Pyetjes bere zyrtareve OKB-së se kryeministraj serbe Brnabic paska pohuar se « OKB nuk e nje si shtet « Kosmet »-in?

Zyrtaret e OKB-së jane pajuar me kryeministren serbe se « OKB vertetë nuk e njohin si shtet as si vend « Kosmet »-in. Nëse e keni fjalen për Kosovën, e dim e se egziston ky vend me emrin Kosovë qe ende nuk nuk eshte anetare e OKB-së dhe se aty kemi misionin tonin paqesor me emrin UNMIK, që në vitin 1999 u bene krime dhe maska nga Serbia. Aty jane  dhunuar mbi 20 mije femra shqiptare nga serbet.

Kur eshtë fjala për raportet Kosovë-Srbia dhe dialogun e Brukselit, nga takim i i fundit i shefit të OKB-së Guterres me gazetarin e Le Canton27.ch, pyetjes se a eshte i kënaqur me dialogun mes Kosovë dhe Serbisë ai ishte përgjigjur se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear i am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

“Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është i qartë, palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruara së fundmi. Unë nuk shikoj alternativë tjetër për rajonin përveç se vazhdimit të dialogut që vendeve t’i garantohet paqe dhe stabilitet”, eshte përgjigjur shfi i OKB-së Guterres.

Derniers articles

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...

Në st. Gallen të Zvicrrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit serbe

Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe...