0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zyrtarët e OKB pajtohen me Brnabic se « OKB nuk e njeh si shtet “Kosmet”-it », por e din se se egziston një vend me emrin Kosovë!

New York, 25 shtator -Pas fjalimit te kryeministrit shqiptar Edi Rama dje ne KS te OKB-së, ku kerkoi njohjen e Kosoves nga vendet anetare, shefi i OKB-së ka pritur kryeministren serbe Ana Brnabiqin pa flamur te Serbisë. Ata kane biseduan edhe per dialogun e Bruskelit dhe situaten e tensionuar në Veri. Ndersa Guterres ka kerkuar qe « të vazhdoje dialagu Serbi-Kosovë. » (The Secretary-General expressed support for the Belgrade-Pristina dialogue and underlined the future-oriented dialogue as the only way forward to ensure peace and security in the region) trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

«  »Brnabic: Guterres konfirmoi qëndrimin se Kosmeti nuk është shtet për OKB -në, deklarata e Ramës është e keqe për sigurinë. » (« Brnabić: Guteres potvrdio stav da za UN Kosmet nije država, Ramina izjava loša za bezbednost.. ») eshte ky titulli gazetave dhe mediave serbe qe sot ka pushtuar mediat e Beogradi ne ballina. Gjurmeve te këtj lajmi gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka kontaktuar zyrtare te OKB-së. Pyetjes bere zyrtareve OKB-së se kryeministraj serbe Brnabic paska pohuar se « OKB nuk e nje si shtet « Kosmet »-in?

Zyrtaret e OKB-së jane pajuar me kryeministren serbe se « OKB vertetë nuk e njohin si shtet as si vend « Kosmet »-in. Nëse e keni fjalen për Kosovën, e dim e se egziston ky vend me emrin Kosovë qe ende nuk nuk eshte anetare e OKB-së dhe se aty kemi misionin tonin paqesor me emrin UNMIK, që në vitin 1999 u bene krime dhe maska nga Serbia. Aty jane  dhunuar mbi 20 mije femra shqiptare nga serbet.

Kur eshtë fjala për raportet Kosovë-Srbia dhe dialogun e Brukselit, nga takim i i fundit i shefit të OKB-së Guterres me gazetarin e Le Canton27.ch, pyetjes se a eshte i kënaqur me dialogun mes Kosovë dhe Serbisë ai ishte përgjigjur se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear i am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

“Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është i qartë, palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruara së fundmi. Unë nuk shikoj alternativë tjetër për rajonin përveç se vazhdimit të dialogut që vendeve t’i garantohet paqe dhe stabilitet”, eshte përgjigjur shfi i OKB-së Guterres.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...