12.1 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Zyrtare: Këta janë pjesëmarësit në Formin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Nga ballkani i pari eshte paraqitur Vucic. Kosova dhe Shqiperia ende nuk e kane konfirmuar..

Davos, 10 janarv -I pari nga Ballkani e  ka konfrimuar pjesdemarrjen Aleksander Vucic nga Serbia. Pas presidnetit serb, e ka kofmnrimuar prezencene dhe kryeministri Edi Rama. Sipas « Le Canton27.ch », edhe pse nga Kosova nuk ka asnë konfirmim pritet që në Davos të marrë pjesë Vjosa Osmani ose kryeministri Albin Kurti.
Takimi Vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023 do të mblidhet nën temën, Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar
Aucune description disponible.Nefail MALIQI
      Nga i derguari yne special ne Samitin Boteror ne Davos
Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror 2023, i cili do të zhvillohet më 16-20 janar në Davos-Klosters, Zvicër, vjen ndërsa krizat e shumta thellojnë ndarjet dhe copëtojnë peizazhin gjeopolitik. Udhëheqësit duhet të adresojnë nevojat e menjëhershme, kritike të njerëzve, duke hedhur gjithashtu bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike deri në fund të dekadës.
Ai u bën thirrje liderëve botërorë që të adresojnë krizat e menjëhershme ekonomike, energjitike dhe ushqimore duke hedhur bazat për një botë më të qëndrueshme dhe më elastike.
Takimi do të mbledhë më shumë se 2700 liderë nga 130 vende, duke përfshirë 52 krerë shtetesh/qeverish
Programi i Takimit të 53-të Vjetor fokusohet në zgjidhjet dhe bashkëpunimin publik-privat për të trajtuar sfidat më urgjente të botës. Ai inkurajon liderët botërorë të punojnë së bashku në çështjet e ndërlidhura të energjisë, klimës dhe natyrës; investimet, tregtia dhe infrastruktura; teknologjitë kufitare dhe qëndrueshmëria e industrisë; vendet e punës, aftësitë, lëvizshmëria sociale dhe shëndeti; dhe bashkëpunimin gjeopolitik në një botë multipolare. Theks i veçantë i kushtohet diversitetit gjinor dhe gjeografik në të gjitha seancat. Programi i plotë është i disponueshëm këtu. Për të mësuar më shumë rreth ndikimit të Forumit, klikoni këtu.
Zvicra si nikoqire, me presidentin e saj Berset dot ehapin samitin Botero en Davos. NUk do jete prezent Biden, por shefi i FBI-s dhe senatore amerikan. Ne Forum do kemi zërin e Zelenskyt si dhe liderë tjerë evropian dhe nga ballkani, për rusë nuk dihet..
Zvicra është vendi pritës i Takimit Vjetor. Më shumë se 2700 liderë do të marrin pjesë këtë vit, me një përfaqësim të fortë nga të gjitha rajonet kryesore të botës. Liderët kryesorë politikë që marrin pjesë përfshijnë:
Olaf Scholz, Kancelar Federal i Gjermanisë; Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian; Roberta Metsola, Presidente e Parlamentit Evropian; Yoon Suk-yeol, President i Republikës së Koresë; Cyril M. Ramaphosa, President i Afrikës së Jugut; Pedro Sánchez, kryeministër i Spanjës; Alain Berset, President i Konfederatës Zvicerane 2023 dhe Këshilltar Federal i Punëve të Brendshme; Ilham Aliyev, President i Republikës së Azerbajxhanit; Alexander De Croo, Kryeministër i Belgjikës; Gustavo Francisco Petro Urrego, President i Kolumbisë; Félix Tshisekedi, President i Republikës Demokratike të Kongos; Sanna Marin, kryeministre e Finlandës; Kyriakos Mitsotakis, kryeministër i Greqisë; Leo Varadkar, Taoiseach i Irlandës; Maia Sandu, Presidente e Republikës së Moldavisë; Aziz Akhannouch, Kryetar i Qeverisë së Marokut; Mark Rutte, Kryeministër i Holandës; Ferdinand Marcos, President i Filipineve; Andrzej Duda, President i Polonisë; Aleksandar Vuçiq, president i Serbisë; Samia Suluhu Hassan, Presidente e Republikës së Bashkuar të Tanzanisë; Najla Bouden, kryeministre e Tunizisë.
SHBA-te ne Davos, por jo edhe presidenti Biden..
Edhe pse ishte perfolur, se presidenti i SHBA Joe Biden do te jete prezent, ai nuk nuk do të udhëtoje sivjet për ne Davos (WEF), as nënpresidentja e tij, Kamala Harris apo Sekretari i Shtetit Antony Blinken. Burimet tona diplomatike kane mesuar se SHBA-të do të dërgojnë në vend të tyre nje delagacion prej 20 vetash te prire nga John Kerry, si i dërguarin special i  Presidentit për klimën. Perveq tyre ne Davos sivjet nga pala amerikane do te kemi edhe shefin e FBI-së z. Christopher Wray si dhe disa senatore amerikanë.
John F. Kerry, i dërguari special presidencial për klimën i Shteteve të Bashkuara të Amerikës; Avril Haines, Drejtor i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së; Martin J. Walsh, Sekretar i Punës i Shteteve të Bashkuara; Katherine Tai, Përfaqësues Tregtar i Shteteve të Bashkuara; Chrystia Freeland, Zëvendëskryeministre dhe Ministre e Financave e Kanadasë; Christine Lagarde, Presidente e Bankës Qendrore Evropiane.
Po ashtu zëri i presidentit ukrainas Vladimir Zelensky do te jete prezent ne sallën e kongresit ne Davos, por nuk dihet si ao do jetë fizikisht apo permes ekranit driket nga Kiv,  mvaret nga zhvillimet ne rajon, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Drejtuesit e organizatave ndërkombëtare që marrin pjesë përfshijnë:
Antonio Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së; Kristalina Georgieva, Drejtoreshë Menaxhuese, Fondi Monetar Ndërkombëtar; Ngozi Okonjo-Iweala, Drejtor i Përgjithshëm, Organizata Botërore e Tregtisë; Jens Stoltenberg, Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut; Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë; Fatih Birol, Drejtor Ekzekutiv, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë; Catherine Russell, Drejtore Ekzekutive, UNICEF; Mirjana Spoljaric Egger, Presidente e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.
Ky vit do të sjellë pjesëmarrjen më të lartë ndonjëherë të biznesit në Davos, me mbi 1500 liderë të regjistruar në 700 organizata, duke përfshirë mbi 600 CEO më të mirë në botë nga anëtarët dhe partnerët e Forumit Ekonomik Botëror, me përfaqësim të nivelit të lartë nga sektorë të tillë si shërbimet financiare. , energjia, materialet dhe infrastruktura, teknologjitë e informacionit dhe komunikimit. Ato vijnë ndërsa qeveritë kërkojnë gjithnjë e më shumë nga biznesi për të marrë ide të mëdha dhe për t’i vënë ato në veprim shpejt dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse. Do të ketë gjithashtu një përfaqësim të fortë të Novatorëve Globalë të cilët po transformojnë industritë, me më shumë se 90 misione.
 

Qysh tash jane marrru masat e sigurit ku jave te angzhaur qindra polcise, madje edhe pjesetare te armtes helvetike. Bëhet fjale per mbi 5000 ushtarë te cilet veq tashme janë dislokuar. Delegacion kinez prej 100 anetaresh do  te jete sivjet problematike, për shkak pandemise me viruse te reja qe kane kapluar kete vend..

Derniers articles