-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Kombëtarja e Zvicres e filloi Kupën e Botërorit me fitore 1-0 kundër Kamerunit. Shaqiri dhe Xhaka e dhane maksimumin

Një gol vëllavrasës nga Breel Embolo lançon në mënyrë të përsosur Zvicrën Kombëtarja e filloi Kupën e Botës 2022 me një fitore 1-0 kundër Kamerunit.

Në minutën e 48-të, Xherdan Shaqiri energjik, vepron për mrekulli duke asistuar përtoke për futbollisti Breel Embolo, i cili nga afërsia tund portën e Kamerunit, 1:0.

Në minutën e 68-të, Andre Onana bën një pritje të shkëlqyeshme duke ia mohuar golin Ruben Vargas (Zvicër). Vargas gjuan nga rreth 11 metra por portieri reagon fenomenal.

Kur është në formë Xherdan Shaqiri, Zvicra buzëqesh! Zvicra ka shënuar fitore me rezultat 1:0 ndaj Kamerunit, në takimin e parë të Grupit G të Kampionatit Botëror në futboll.

Pa dyshim historia duhet të shkruhet kështu. I tillë është fati i Breel Embolo: të shënojë golin e vetëm në një ndeshje të Kupës së Botës mes Zvicrës dhe Kamerunit. Nga ana zvicerane, ne mund të gëzohemi që, tetë vjet më parë, fëmija nga Yaoundé zgjodhi të luante për ekipin kombëtar. Zvicra fitoi 1-0 për hyrjen e saj në Kupën e Botës 2022 të enjten. Në një stadium të Al-Janoub treçerek plot, por me një atmosferë relativisht të qetë, me përjashtim të goditjes kameruniane në sfond, ky gol i minutës së 48-të ishte e vetmja arritje teknike shumë e lartë: nga një goditje e majtë në anën e majtë të Rubenit. Vargas, duke kaluar nga Granit Xhaka (i cili ishte vendosur si pishtarak i majtë, pozicion që ai e zë në Arsenal) dhe Remo Freuler për të shfrytëzuar gjerësinë, përfundoi me një kros nga ana e djathtë e Xherdan Shaqirit për Embolon, mjaft i pranishëm në pesë metra. Vargas ndoshta duhet ta kishte dyfishuar bastin në të 66-ën, kur në një pozicion të ngjashëm me atë të Embolos, ai u përplas me André Onanën pas një krosimi të Widmer. Edhe Haris Seferovic, në të 95-ën, kur u bllokua nga një mbrojtës. Për fat të mirë, Zvicrës nuk u desh të pendohej. Pasi shënoi 1-0, Kameruni goditi me diskrecionin e tij. Megjithatë, para pushimit, Luanët e Paepur kishin qenë shumë më aktivë. Ata ishin cilësuar si « fizikë » dhe të vështirë për t’u manovruar, mbi të gjitha ishin treguar të përgatitur mirë taktikisht. Deri në atë pikë sa të theksohen të metat në sistemin zviceran. Ekziston një shenjë individuale në daljet e topit të kundërshtarit, që ka lënë shenjën e Zvicrës së Murat Yakin në muajt e fundit. Interesante, po. Por pak lëvizje dhe telefonata të koordinuara dhe gjithçka mund të shpërbëhet shpejt. E dëshmuar nga rasti i parë i lojës, pas vetëm dhjetë minutash lojë, kur Bryan Mbeumo u përplas me Yann Sommer dhe Karl Toko-Ekambi gjeti një mënyrë për të humbur kafazin bosh në rikthim.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...