6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

Zvicra ven masa te rrepta. Vendi në alarm nga varianti omicron festat e fundvitit me certifikatë vaksinimi

Berne, 5 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) njoftoi në Twitter të martën në mbrëmje dy rastet e para të koronavirusit në Zvicër për shkak të variantit Omicron. Dy personat, të lidhur me njëri-tjetrin, u vendosën në izolim.

Departamenti i shëndetësisë në Basel-City tha të martën në mbrëmje se një rast pozitiv ishte konfirmuar në territorin kantonal. Ky është një nga dy rastet e shpallura nga OFSP, njifton gazeta zvicerane ne Shqio Le Canton27.ch

Nga zgjatja e certifikatës në ambiente të mbyllura deri te testet e përsëritura në shkollë, Këshilli Federal të martën prezantoi dhjetë masa të reja për të frenuar përparimin e variantit Delta dhe për të ngadalësuar përhapjen e variantit Omicron.

Varianti Omicron (ose B.1.1.529) është shqetësues në mbarë botën sepse ka më shumë mutacione sesa ato të identifikuara nga shkencëtarët për variante të tjera shqetësuese.

« Kjo sugjeron që ajo transmetohet lehtësisht, » tha Patrick Mathys, kreu i seksionit të Menaxhimit të Krizave dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zyrës Federale të Shëndetit Publik (OFSP) të hënën. « Ekziston rreziku që [ai] mund të jetë në gjendje të anashkalojë sistemin tonë imunitar më mirë se variantet e tjera, » shtoi specialisti, ndërsa theksoi se të dhënat e disponueshme janë ende shumë të pakta për t’u ditur.

Rastet e konfirmuara të Omicron në Zvicër

Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Qeveria zvicerane ka ashpërsuar masat ndaj Covid 19 pas alarmit ë shfaqjes së mutacionit të ri Omicron. Duke qenë se fluturimet mund të jenë të shumta për shkak të festive të fundvitit, Zvicra këtë të premte ka njoftuar një sërë masash të reja për parandalimin e përhapjes së Covid 19.

Vendosja e masakës në cdo ambient si jashtë dhe brenda vijon të jetë e obliguar për të gjithë qytetarët. Po ashtu, çdo qytetar në cdo institucion apo vend që të futet, duhet të ketë një certifikatë vaksinimi ku tregon se është i vaksinuar dhe të dëshmojë se nuk është i infektuar nga koronavirusi.

Javen e kaluar qeveria zvicerane njoftoi zbulimin në Zvicër të një rasti të parë të mundshëm të variantit Omicron, në një person që kthehej nga Afrika e Jugut. Ky kontaminim, si dhe i një personi të afërt, u konfirmua të martën. Dhe të mërkurën, një rast i tretë u njoftua nga OFSP.

Derniers articles

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...

Zija Rexhepi merr drejtimin si drejtor i ATV-së

Prishtine, 23 shtator -Gazetari dhe prezantuesi i njohur, Zija Rexhepi, është emëruar drejtor i ATV-së, televizionit më të madh në vend. Rexhepi sjell në rolin...

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...