20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Zvicra shpall listën, me tre shqiptarë në Serbi. Se a janë të rrezikuar futbollistet helvetik, flasin nga NATI

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch ne seline kombetares helvetike i shoqëruar nga zëdhenesi i NATI-t

Bernë, 16 mars -Selektori i “Helvetikëve”, Murat Yakin e ka publikuar sot listën e futbollistëve të ftuar për ndeshjet e marsit, ndërsa në mesin e tyre shihen edhe emrat e tre futbollistëve shqiptarë..

Zvicra shpallur listën e futbollisteve te ekipit te cilet od tre jene pejs ee  ndehsje se ardhshme me Serbine, ne meisne te cileve  me tre shqiptarë në Novi Sad. Futbollistet zvcerane (me origjine shqiptare)  Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Andi Zeqiri do të jenë pjesë e Kombëtares së Zvicrës në duel me Bjellorusinë, i vlefshëm për kualifikimet e Euro 2024, i cili do të luhet në Serbi, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Se a  jane sighuruar futbollistet e ekipit zvcerane, sidmso ata shqwipatre, sepse UUEFA dhe FIFA kane nje pervoje te hidhur me qofte me ekinin serbe apo tifozet serbe te cilet ne cod ndehsja ku kane amrru pjese futbolliste shiptare kane provokuar, kernuar e silmuar edhe fizikisht si ishte dneshja e fundit me zvcren. Lidhur me këte zdhnesi i Klubit  Furtbollistik te Zvcres (NATI) z.Arnold Adrian për agzetne zvicerane ne sqhip  Le Canton27.ch ka deklaruar se « Ne kemi një koncept sigurie të përshtatur me situatën për çdo ndeshje ndërkombëtare dhe ky është rasti për ndeshjen kundër Bjellorusisë si për të gjitha ndeshjet e tjera ndërkombëtare… »

Prandaj, sipas zyrtarit të NATI-t z.Arnold « Nuk ka asgjë për të thënë e as per t’u shqetësuar. Me këtë ndeshje po fillojmë një fushatë të re dhe të gjithë lojtarët, trajnerët dhe stafi do të fokusohen tërësisht te sportisti… »

Zvicra do të luajë me Bjellorusinë në Novi Sad të Serbisë më 25 mars, zgjedhje kjo e bërë nga bjellorusët, të cilët nuk kanë të drejt të luajnë në territorin e tyre pasi janë në një linjë me Rusinë në luftën kundër Ukrainës.

Derniers articles