0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra regjistron mbi 8 mijë raste të reja me COVID-19 dhe 24 vdekje të tjera

Bernë, 28 tetor -Në Zvicër, qeveria ka raportuar 8,616 infeksione të reja me koronavirus, dhe 24 vdekje të tjera, raporton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » duke ju referuar burimeve te OFSP.

 

Zvicra ka 8,616 raste shtesë të koronavirusit të Mërkurën brenda 24 orësh, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). 24 vdekje shtesë duhet të pendohen dhe 149 pacientë janë shtruar në spital.

Rastet janë rritur ndjeshëm në vend që nga fillimi i tetorit

Në 24 orët e fundit, rezultatet e 30,772 testeve konvencionale janë dorëzuar, thotë OFSP. Shkalla e pozitivitetit është 28%. Gjatë 14 ditëve të kaluara, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 65,441. Gjatë dy javëve të fundit, vendi ka 762.5 infeksione të reja për 100,000 banorë.

Që nga fillimi i pandemisë, 135,658 raste të kontaminimit Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 1,859,945 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Vdekjet totale arritën në 1954 dhe numri i njerëzve të shtruar në spital arriti në 6,413. Vendi gjithashtu ka 24,355 njerëz në izolim dhe 23,270 njerëz në kontaktet e tyre janë bërë në karantinë. Përveç kësaj, ka 12,099 njerëz të tjerë që kthehen nga një udhëtim nga një vend në rrezik dhe të cilëve gjithashtu iu desh të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...