17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Zvicra regjistron mbi 8 mijë raste të reja me COVID-19 dhe 24 vdekje të tjera

Bernë, 28 tetor -Në Zvicër, qeveria ka raportuar 8,616 infeksione të reja me koronavirus, dhe 24 vdekje të tjera, raporton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » duke ju referuar burimeve te OFSP.

 

Zvicra ka 8,616 raste shtesë të koronavirusit të Mërkurën brenda 24 orësh, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). 24 vdekje shtesë duhet të pendohen dhe 149 pacientë janë shtruar në spital.

Rastet janë rritur ndjeshëm në vend që nga fillimi i tetorit

Në 24 orët e fundit, rezultatet e 30,772 testeve konvencionale janë dorëzuar, thotë OFSP. Shkalla e pozitivitetit është 28%. Gjatë 14 ditëve të kaluara, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 65,441. Gjatë dy javëve të fundit, vendi ka 762.5 infeksione të reja për 100,000 banorë.

Që nga fillimi i pandemisë, 135,658 raste të kontaminimit Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 1,859,945 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Vdekjet totale arritën në 1954 dhe numri i njerëzve të shtruar në spital arriti në 6,413. Vendi gjithashtu ka 24,355 njerëz në izolim dhe 23,270 njerëz në kontaktet e tyre janë bërë në karantinë. Përveç kësaj, ka 12,099 njerëz të tjerë që kthehen nga një udhëtim nga një vend në rrezik dhe të cilëve gjithashtu iu desh të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...