3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Ja për cfarë po përgaditet Zvicra, nëse Rusia nis luftën në Ukrainë

Bernë, 9 shkurt -Në Bernë, zyrtaret federalë që punojnë për Zyrën Federale për Furnizimin Ekonomik Kombëtar (OFAE) po përgatisin Zvicrën për vështirësitë dhe mungesat e furnizimit. Punonjësit e Zyrës Federale për Furnizimin Ekonomik (OFAE) parashikojnë mungesa të mundshme në rast të një konflikti në Evropën Lindore. Gazi rus nuk është i garantuar, njofoton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra bën rezerva në rast lufte në Ukrainë. Një rezervë emergjente është e dobishme për të gjitha rastet

Thomas Grünwald, zëdhënësi i saj, i intervistuar nga “Tages-Anzeiger”, konfirmon se po merren masa për të shmangur mungesat serioze që mund të shkaktojë një luftë në Ukrainë. Lidhur me situatën aktuale, ai pohon se varësia e drejtpërdrejtë e Zvicrës nga vendi është e ulët. “Një konflikt i armatosur, megjithatë, mund të çojë në mënyrë indirekte në mungesa dhe mungesa,” thotë ai. Konkretisht, kjo nënkupton që zinxhirët e furnizimit ndërkombëtar mund të ndërpriten nga ky konflikt. Sektorët e prekur janë karburantet dhe ushqimet, raprtojne medat zvicerane, transmeton Le Canton27.ch

Por le të qetësohemi. Nëse ekonomia nuk mund të furnizojë më dyqane dhe stacione shërbimi, Konfederata mbështetet në ato që quhen rezerva të detyrueshme. Ato menaxhohen nga kompani private, me mandat nga Berna. Këto rezerva duhet të jenë të mjaftueshme për tre deri në katër muaj. Sheqeri, orizi, vajrat ushqimorë dhe kokrrat e bukës ruhen. Janë gati edhe plehrat për bujqësi dhe foragjeret për blegtorinë. OFAE gjithashtu mbështetet në dispozitat e brendshme që secili ka në shtëpi. Këto dispozita mund të përdoren edhe në rast të fatkeqësive natyrore. Ju mund të shihni listën e përbërësve këtu.

Gjeni këtu përcjelljen tonë të drejtpërdrejtë të ngjarjeve në Ukrainë. Gazi rus nuk është i garantuar

Sipas Thomas Grünwald, furnizimi me gaz rus në Zvicër është më pak dramatik sesa mund të mendohet. Në Zvicër, nuk ka një depo të konsiderueshme të gazit. Ai mbetet i bindur se Rusia do të vazhdojë të respektojë kontratat e saj të shpërndarjes « edhe nëse do të shpërthejë një luftë ». Por nëse do të rezultonte se çezmat e gazit do të mbylleshin për shkak të krizës ukrainase, tregu evropian mund të reagonte dhe të blinte gaz diku tjetër, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara.

Ekspertët e energjisë janë më të shqetësuar dhe së fundmi thanë se pasojat për Zvicrën do të vareshin nga kohëzgjatja e një ndërprerjeje ose reduktimi të tregtisë së gazit, por ndoshta mund të jenë « të rëndësishme ».

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...