1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra, po ndryshon/ Zgjedhjet në Zvicër: Më pak shanse për t’u zgjedhur ata me mbiemër të huaj

Bernë, 28 korrik -Njerëzit me mbiemra që tingëllojnë të huaj përballen me diskriminim në zgjedhje, sipas një studimi universitar. Sidoqoftë, është e mundur të veprohet për të shmangur këtë zhvlerësim. Njerëzit me mbiemra që tingëllojnë të huaj kanë më pak gjasa të zgjidhen, sipas një studimi nga universitetet e Lucernit dhe Gjenevës. Por partitë mund t’i kundërvihen efekteve të caktuara, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar nje sondazhi te universiteve te Zvicrës.

Në bazë të një leksiku në internet që liston të gjithë mbiemrat e regjistruar në komuna, studiuesit i dalluan kandidatët me një emër « zviceran » nga ata që nuk kanë një emër tipik zviceran. E para shfaqet para vitit 1940 në leksik, e dyta qysh në 1940 dhe, sipas përshtypjes së votuesve, tregojnë një kontekst të migrimit.

Diskriminim i dyfishtë

Rezultatet tregojnë se njerëzit që nuk kanë një emër tipik zviceran diskriminohen dyfish. Nga njëra anë, ato hiqen më shpesh nga listat e partive. Kjo tregon një zhvlerësim të kandidatëve « të huaj », një fenomen i quajtur « Armiqësia në grup » më i pranishëm në mesin e votuesve të krahut të djathtë.

Nga ana tjetër, votuesit më shpesh kombinojnë emrat e kandidatëve « zviceranë ». Ata preferojnë këta kandidatë dhe u japin atyre një avantazh, vërejnë autorët e studimit. Kjo formë e diskriminimit e quajtur « Favorizimi i Grupit » është e perceptueshme në partitë e krahut të djathtë dhe të qendrës, sipas kësaj pune të botuar në revistën Comparative Political Studies.

Roli i partive

Palët mund ta kundërshtojnë këtë diskriminim të dyfishtë përmes listave, sipas autorëve të studimit. Vendosja e kandidatëve me një emër të huaj në listat e tyre do të neutralizonte aftësinë e kufizuar të tyre, thonë ata.

Në një studim të mëparshëm të kryer pas zgjedhjeve të vitit 2015, Nenad Stojanović, atëherë një shkencëtar politik në Universitetin e Lucernit dhe tani në atë të Gjenevës, tregoi se pjesa e parlamentarëve nga një sfond migrues ishte 5, 5% në Këshillin Kombëtar dhe 6.5% në Këshillin e Shteteve. Puna u krye gjithashtu në bazë të mbiemrave, raporton ATS /SDA transmeton Le Canton27.ch

Megjithatë, pjesa e popullsisë së rritur në Zvicër që vjen nga një kontekst migrues është pothuajse 38%, sipas Zyrës Federale të Statistikave. Pak më shumë se një e treta (13%) janë të natyralizuar dhe kanë të drejta të plota politike.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...