20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Zvicra pershëndet marrëveshjen e Brukselit për targat Kosovë-Serbi

Gazetari i Le Canton27.ch nga Zvicra / DFAE – Bernë

Bernë, 1 tetor -Sot po bëhen dhjete ditë që kur në veri të Kosovës po mbretëron nje situata e brishtë, tejet e tensionuar! Qeveria serbe viteve te fundit nuk njeh tabelat e Kosovës dhe cdo veture e Kosoves qe hyne ne Serbi i heqen tabelat, duke i vënë ato serbe. Ne pergjigje te kesaj politike, Qeveria e Kosova ka vepruar konform reciprocitetit duke i vene t enejta masa ndja Serbisë. Kte vendim te qverise se Kosoves te udhehequr nga Albin Kurtit e kane pershëndetur përveq SHBA-ve dhe Shqiperisë edhe disa vende evropiane, njofton nga Berna gazeta zvicrane ne shqip Le Canton27.ch

Lidhur me situaten diteve te fundit dhe targat,  Berna zyrtare ka reaguar përmes gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke kërkuar nga palet te ulet ne tavolinen e bisedimeve per te zgjedhur problemet.

Dje është arritur marrëveshja në Bruksel për targat Kosovë-Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës ka reaguar pas marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë për targat dhe situatën në veri. Në reagimin e MPJ-së zvicerane thuhet se shteti helvetik mirëpret rezultatin e negociatave të ndërmjetësuara nga BE-ja për targat.

“Zvicra mirëpret rezultatin e negociatave të lehtësuara nga BE-ja për targat e veturave dhe inkurajon Serbinë dhe Kosovës të bëjnë progres të mëtutjeshëm në normalizimin e marrëdhënieve të tyre”, thuhet në reagim, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lidhur me situatën e tensionuar në Kosovë ditët e fundit, bashkësia ndërkombëtare (nga Ambasada e SHBA, NATO dhe BE) reagoi dhe u bëri thirrje palëve që të përmbahen dhe të ulen në tryezën e negociatave.

Edhe autoritetet zvicerane te shqetesuar per situten e krijuar, po e percjellin gjendjen per se aferni duke kontaktuar palet.

Sipas zdheneses se  Ministrise se Puneve te Jashtme znj. ElisaRaggi « Qeveria zvicerane bën thirrje autoritet serbe dhe kosovare per dialog në mënyrë që të qetësohet situata. » (Le DFAE suit de près les récentes tensions dans la région et a été en contacts directs avec les deux parties. Le DFAE appelle au dialogue afin d’apaiser la situation..), citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndryshe, komuniteti kosovare te shqetesur per situaten, kane sy e veshe kah Kosova. Komuniteti shqiptar, si me i madh ne Zvicer, perballe provokimeve serbe nuk ndjehen rehat për shkak se në rajon kane prinder, motra, vellezërit dhe familjaret e tyre.Image

Derniers articles