12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Droja nga vala 3-të e COVID-19. Cfare duhet bërë pasagjaret nga Kosova, Serbia..në dalje dhe hyrje të Zvicrës

Dogana ne Aeroportin ndërkombëtar të Gjenevës                                                                                                                                                                                     (Foto: Le Canton27.ch)

Bernë, 28 prill -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) ka azhurnuar listën e re të vendeve që vlerësohet se kanë një rrezik të lartë të infeksionit nga koronavirusi duke hequr nga kjo liste Shqipërinë. Sipas Bernës, deri në fund të majit Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore.., do qëndrojnë në Listën e « vendeve në rrezik », njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ata te cilët vijnë në Zvicër  nga aeroporti i Prishtinës, Shkupit apo Beogradit, nuk lejiohen te hypin ne aeroiplan pa pasur testin dhe plotesuar formularin e Departamentit të Shendetesisë zvcerane. Perveq asaj pasagjeret duhet te posedojne testin negativ (PCR) për te hyre ne Zivicër. Përkunder asaj se posedon testin negativ, udhëtari qe nga dita e zbirtjes ne aeropor te Zvcrës, duhet të paraqitet brenda 48 oreve autoriteteve medikale te kantonit për t’i nenshtruar karanites dhjete ditëshe.

Sipas Bernës, deri në fund të majit Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore…do të qëndrojnë në Listën e « vendeve në rrezik ».

Konfederata helvetike mban një listë të shteteve dhe zonave që janë në rrezik të lartë për infeksionin e koronavirusit. Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) harton listën në emër të Konfederatës sipas kritereve specifike. Ndërsa situata epidemiologjike është në zhvillim e sipër, lista azhurnohet rregullisht, përgjithësisht çdo dy javë.

Shqiperia jashtë listes se « vendeve në rrezik »!

Lista e shteteve dhe zonave me rrezik të lartë të infeksionit azhurnohet rregullisht. Më e fundit u lëshua në 7 Prill. Kushdo që hyn në Zvicër nga këto shtete dhe zona duhet në veçanti të karantinojë vetë. Sipas Bernës, deri në fund të majit Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore..do qëndrojnë në Listën e « vendeve në rrezik »

Hequr nga lista që nga 8.4.2021: Shqipëri, Emiratet e Bashkuara Arabe, Francë: Rajoni Korsikë, Itali: Regione Abruzzo, Itali: Regione Basilicata, Itali: Regione Molise, Itali: Regione Umbria, Israel, Xhamajka. Kurse në listë ka mbetur edhe em tutje Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore, Mali i Zi  etj. PO keto vende ne liste do te qoednrjne edhe pas 3 majit te keitj viti, ndoshta deri në fund te muajit maj për shkak gjendjes alarmante ne keto vende te ballkanit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

KUJDES – ATTENTION – ACHTUNG

Dhe dicka me mjaft interes që duhet ditur pasagjerët: Nga cili do aeroport i Zvicres për në Kosovë, nevoitet test (PCR) ndryshe nuk mund te hypesh ne aeroplan! Kurse, per ata tranzit nuk ka nevoje te kene test. Per shembull ata qe shkojne nga aeroporti i Prishtines per ne Presheve, Shkup, Tiranë apo Ulqin…

Sipas Zyrës Federale e Shëndetit Publik (OFSP) lista në fuqi për hyrje në Zvicër nga 19.4.21

Qendrat spitalore te kantoneve: Jemi duke bërë çmos për të penguar valën e 3-të të pandemisë

Si pasojë, udhëtimet në një zonë rreziku të listuar nga Këshilli Federal, për arsye personale, i nënshtrohen kërkesës së karantinës pas kthimit në Gjenevë, Cyrih, Bazel..dhe ne cilin do kanton te Zvcrës. Vetëm vdekjet në familjen e ngushtë (preinderit, vëllau apo motra) si dhe rastet urgjencat jetësore mund të hiqen dorë. Cdo pasagjer do t’i nenshtrohet karantinë për një periudhë prej 10 ditësh pas një qëndrimi në një zonë në rrezik të COVID-19.

Sidoqoftë,  është e mundur të shkurtoni karantinën tuaj nëse kryeni një test PCR ose një test të shpejtë antigjeni në ditën tuaj të 7-të të karantinës dhe rezultati është negativ.

Në rast të simptomave, ju rekomandojmë që menjëherë të bëni një test falas (PCR ose provë të shpejtë) për të shmangur çdo rrezik të ndotjes.

Nëse dëshironi, edhe pa simptoma, mund të bëni një test të shpejtë të shpejtë të antigjenit në një qendër shqyrtimi nga dita e 7-të e karantinës tuaj dhe nëse është negative, karantina do të hiqet. Vetë-testet nuk janë të vlefshme për heqjen e karantinës.

Per masat dhe rrugullat per me shume mund te mesoni nga OFSP-Bernë,  duke klikuar ketu poshte:

https://www.bag.admin.ch/bag/fr/home.html

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...