4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

Zvicra një partneri kyc me projekte të OKB-së në Shqipëri

Zvicra një partner kyc me projektet  per zhvillimi të OKB-së në Shqipëri

Gjenevë, 1 gusht -Qeveria Zvicerane është njëri nga partneret ky në projektet e axhendës së zhvillimit 2030, të OKB-së që zbatohet në Shqipëri, shkruan gazeta « Le Canton27.ch »

Në Ditën Kombëtare të Zvicrës, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, (PNUD) falenderon për partneritetin zviceran, në zbatimin e projekteve për të ndërtuar aftësitë e të rinjve për punë në Shqipëri e axhendë e zhvillimi 2030, që nuk len të rinjtë pas.

Sipas atsh , për të mbështetur Reformën Territoriale e Administrative dhe konsolidimin e saj, për të mbështetur grupet që rrezikojnë të mbeten pas si romët, personat me aftësi ndryshe, për të mbështetur Shqipërinë në betejën kundër COVID-19″.

“Faleminderit që jemi bashkë në përpjekjet për të avancuar axhendën e zhvillimit 2030 në Shqipëri, thekson PNUD.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...