0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra një partneri kyc me projekte të OKB-së në Shqipëri

Zvicra një partner kyc me projektet  per zhvillimi të OKB-së në Shqipëri

Gjenevë, 1 gusht -Qeveria Zvicerane është njëri nga partneret ky në projektet e axhendës së zhvillimit 2030, të OKB-së që zbatohet në Shqipëri, shkruan gazeta « Le Canton27.ch »

Në Ditën Kombëtare të Zvicrës, Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara, (PNUD) falenderon për partneritetin zviceran, në zbatimin e projekteve për të ndërtuar aftësitë e të rinjve për punë në Shqipëri e axhendë e zhvillimi 2030, që nuk len të rinjtë pas.

Sipas atsh , për të mbështetur Reformën Territoriale e Administrative dhe konsolidimin e saj, për të mbështetur grupet që rrezikojnë të mbeten pas si romët, personat me aftësi ndryshe, për të mbështetur Shqipërinë në betejën kundër COVID-19″.

“Faleminderit që jemi bashkë në përpjekjet për të avancuar axhendën e zhvillimit 2030 në Shqipëri, thekson PNUD.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...