16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Zvicra, nga sot, për herë të parë anëtare e Këshllit të Sigurimit të OKB-së

Berne, 2 janar -Që sot, për herë të parë, Zvicra është anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në emër të një grupi vendesh perëndimore, dhe në mesin e pesë anëtarëve të rinj jo të përhershëm me një mandat dy vjeçar janë Ekuadori, Japonia, Malta dhe Mozambiku, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra, 20 vite “de jure” anetare ne OKB-së, “de facto” ishte edhe me parë, qe 700 vite shembull e demokracisë dhe tolerancës në botë!

Zvicra, shteti pritës i selisë evropiane të Kombeve të Bashkuara që nga viti 1945 (dhe para atij mikpritës të Lidhjes së Kombeve), u bë një Shtet Anëtar i Kombeve të Bashkuara më 10 shtator 2002. Zvicra eshte vendi me i zhvilluar jo vetem ekonomikisht por edhe demokratikisht, shembull për tolarance ne bote. Zvicra i vetmi shtet në botë, anëtarësimi i të cilit është rezultat i një nisme popullore, e cila u pranua me votim universal më 3 mars 2002

Calmy-Rey për Zvicrën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Ish-presidentja dhe shefja e diplomacide helvetike znj. Micheline Calmy-Rey është e bindur se Zvicra mund të arrijë shumë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Ajo nuk e sheh neutralitetin në rrezik.

Shqiperia eshte anetare e KS te OKB-se nga 1 janari i vitit te kaluar.

Serbi nuk ka qene kurre, ndoshta normale e cila kishte nxitur luftra dhe pas gjitha atyre krimeve, madakrave serbe ndaj joserbrve ne ish—Jugosllavi nga Sllovenia deri ne Kosove, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka 15 anëtarë, pesë prej të cilëve janë të përhershëm me të drejtë vetoje – Franca, Britania e Madhe, SHBA, Kina dhe Rusia, dhe 10 zgjidhen për një periudhë dyvjeçare, por pesë anëtarë zëvendësohen çdo vit.

Anëtarët jo të përhershëm zgjidhen në bazë rajonale.

Në vitet tek, një vend nga Afrika, Azia dhe Amerika Latine dhe dy nga grupi i vendeve perëndimore hyjnë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, dhe në vitet çift dy vende nga Afrika dhe nga një nga Azia, Amerika Latine dhe Evropa Lindore. Një vit i barabartë është fillimi i mandatit për anëtarin arab.

Nga anëtarët e rinj jo të përhershëm, Japonia ka më shumë përvojë, me mandatin e saj të 12-të dyvjeçar në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, dhe Mozambiku dhe Zvicra, përfaqësuesit e të cilëve do të ulen për herë të parë në atë trup, kanë më pak përvojë.

Mandati i tretë i Ekuadorit dhe ai i dytë i Maltës në KS të OKB-së fillojnë sot.

Më shumë se një e treta e shteteve anëtare të OKB-së nuk janë përfaqësuar kurrë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Midis tyre janë Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut.

RSF Jugosllavia ka qenë katër herë anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe që nga vdekja e saj, pas luftrave te nxitura nga shovenizmi serb, , drejt formit te shtetetrve te pavarura, anëtarë të këtij organi kanë qenë Sllovenia (1998-1999), Kroacia (2008-2009) dhe BeH (2010- 2011).

Nga sot, anëtarë të rinj jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së i bashkohen Shqipërisë, Brazilit, Gabonit, Gana-s dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, të cilët janë anëtarë jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që nga viti i kaluar, ndërsa mandati i përfaqësuesve të Indisë, Irlandës, Kenisë, Meksikës dhe Norvegjisë përfundoi më 31 dhjetor 2022. .

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...