4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Zvicra bënë kontratë me SHBA-të per blerjen e 35 avionë luftarak të tipit F-35A

Nënshkrimi i kontratës për blerjen e avionëve F-35

Drejtori i Përgjithshëm i Armatimeve Martin Sonderegger dhe menaxheri i projektit, sot kane nënshkruar, nje kontratë me qeverinë amerikane në armasuisse në Bernë për blerjen e 36 avionëve luftarakë të tipit F-35A, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Aeroplani amerikan F-35A është avioni i duhur për Zvicrën, kujtoi Jacqueline de Quattro (PLR / VD) në emër të komisionit. Ai mori vlerësimin më të lartë në vlerësim. “Është avioni më i lirë, më i miri nga pikëpamja teknologjike”. Për më tepër, shtoi ajo, është avioni më i zakonshëm në NATO dhe BE.

Do shtuar se rreth blerjes se avionave luftarak nga Amerika diteve te fundit ne Zvcer popéuilklatza dhe shoqwata ishin PRO e KUNDER, për cka inicitaiva provokoi  reagime dhe debate publike ne tribuian deh emdia, cka edhe kishte edhe petecione per mosblerje.

Por,  Këshillit të Shteteve, Kombëtarja i dha dritën jeshile Këshillit Federal të enjten me 128 vota, kundër 67. Zvicra nuk do të presë votimin për nismën “Stop F-35”.
Që nga shpallja e zgjedhjes së avionëve luftarakë amerikanë, janë dëgjuar zëra kritikë për procedurën e vlerësimit, për zgjedhjen e avionëve, kostot reale, aktualisht të vlerësuara në gjashtë miliardë franga dhe për menaxhimin e rrezikut.

Nisma « Stop F-35 » beri presjon ne Konfederaten Zvicerane të mos blejë asnjë avion luftarak të tipit F-35 nga prodhuesi Lockheed Martin. Sipas iniciatorëve, avioni amerikan është shumë i shtrenjtë, tepër i rrezikshëm dhe i papërshtatshëm për nevojat e Zvicrës. Kostot operative do të jenë të larta edhe nëse çmimi i blerjes është relativisht i ulët.

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...