-0.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Zvicra në grup me Kosovën në kualifikimet e Kampionatit Evropian

Në Frankfurt të Gjermanisë sot është tërhequr shorti për kualifikimet e Kampionatit Evropian të vitit 2024.

Bernë, 9 tetor -Kosova do të përballet me Zvicrën, Izraelin dhe Rumaninë (Groupe I : Suisse, Israël, Roumanie, Kosovo, Biélorussie, Andorre), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kombëtarja e Zvicrës në futboll do të përballet me Izraelin, Rumaninë, Kosovën, Bjellorusinë dhe Andorrën në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2024 në Gjermani. Ky ishte rezultati i shortit në Frankfurt 614 ditë para fillimit të Kampionatit Evropian në Mynih.

Raundi i parë do të zhvillohet nga 23 deri më 25 mars 2023, i fundit nga 19 deri më 21 nëntor 2023. Dhjetë fituesit e grupeve dhe nënkampionët kualifikohen drejtpërdrejt në finalet e EURO nga 14 qershor deri më 14 korrik 2024. Tri bileta të tjera do të jepet në play off-et e marsit 2024, për të cilat skuadrat mund të kualifikohen përmes Ligës së Kombeve.

Kurse ne Grupin G gjendet Serbia, Hungaria, Mali i Zi, Bulagaria dhe Lituania (Groupe G : Hongrie, Serbie, Monténégro, Bulgarie, Lituanie)

  • Dhjetë grupet e kualifikimit për Kampionatin Evropian 2024

Grupi I: Zvicër, Izrael, Rumani, Kosovë, Bjellorusi, Andorra.

Grupi A: Spanjë, Skoci, Norvegji, Gjeorgji, Qipro.
Grupi B: Holandë, Francë, Irlandë, Greqi, Gjibraltar.
Grupi C: Itali, Angli, Ukrainë, Maqedoni e Veriut, Maltë.
Grupi D: Kroacia, Uellsi, Armenia, Turqia, Letonia.
Grupi E: Polonia, Çekia, Shqipëria, Ishujt Faroe, Moldavia.
Grupi F: Belgjikë, Austri, Suedi, Azerbajxhan, Estoni.
Grupi G: Hungari, Serbi, Mali i Zi, Bullgari, Lituani.
Grupi H: Danimarka, Finlanda, Sllovenia, Kazakistani, Irlanda e Veriut, San Marino.
Grupi J: Portugali, Bosnje-Hercegovinë, Islandë, Luksemburg, Sllovaki, Lihtenshtajn.

Ouvrir la photo

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...