4.3 C
Berne
mercredi 30/11/2022

Zvicra në grup me Kosovën në kualifikimet e Kampionatit Evropian

Në Frankfurt të Gjermanisë sot është tërhequr shorti për kualifikimet e Kampionatit Evropian të vitit 2024.

Bernë, 9 tetor -Kosova do të përballet me Zvicrën, Izraelin dhe Rumaninë (Groupe I : Suisse, Israël, Roumanie, Kosovo, Biélorussie, Andorre), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kombëtarja e Zvicrës në futboll do të përballet me Izraelin, Rumaninë, Kosovën, Bjellorusinë dhe Andorrën në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2024 në Gjermani. Ky ishte rezultati i shortit në Frankfurt 614 ditë para fillimit të Kampionatit Evropian në Mynih.

Raundi i parë do të zhvillohet nga 23 deri më 25 mars 2023, i fundit nga 19 deri më 21 nëntor 2023. Dhjetë fituesit e grupeve dhe nënkampionët kualifikohen drejtpërdrejt në finalet e EURO nga 14 qershor deri më 14 korrik 2024. Tri bileta të tjera do të jepet në play off-et e marsit 2024, për të cilat skuadrat mund të kualifikohen përmes Ligës së Kombeve.

Kurse ne Grupin G gjendet Serbia, Hungaria, Mali i Zi, Bulagaria dhe Lituania (Groupe G : Hongrie, Serbie, Monténégro, Bulgarie, Lituanie)

  • Dhjetë grupet e kualifikimit për Kampionatin Evropian 2024

Grupi I: Zvicër, Izrael, Rumani, Kosovë, Bjellorusi, Andorra.

Grupi A: Spanjë, Skoci, Norvegji, Gjeorgji, Qipro.
Grupi B: Holandë, Francë, Irlandë, Greqi, Gjibraltar.
Grupi C: Itali, Angli, Ukrainë, Maqedoni e Veriut, Maltë.
Grupi D: Kroacia, Uellsi, Armenia, Turqia, Letonia.
Grupi E: Polonia, Çekia, Shqipëria, Ishujt Faroe, Moldavia.
Grupi F: Belgjikë, Austri, Suedi, Azerbajxhan, Estoni.
Grupi G: Hungari, Serbi, Mali i Zi, Bullgari, Lituani.
Grupi H: Danimarka, Finlanda, Sllovenia, Kazakistani, Irlanda e Veriut, San Marino.
Grupi J: Portugali, Bosnje-Hercegovinë, Islandë, Luksemburg, Sllovaki, Lihtenshtajn.

Ouvrir la photo

Derniers articles

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...

Shkolla shqipe në Nyon bashkë me shqiptarë e zviceranë festuan Ditën e Flamurit dhe 110-vjetorin e pamvarësisë

Nyon, 29 nentor -Si në Shqipëri, Kosovë e mbarë shqiparët në ballkan edhe diasporë gjatë uikendit të fundit kanë shënuar Ditën e Pavaresisë së...

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua...

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia..

Bernë, 29 nentor -Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Kështu,...

Këngëtarja boterore Dua Lipa bëhet me nënshtetësinë shqiptare

Tirane, 28 Nentor -Këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare. Lajmi u bë i ditur nga Presidenca në Shqipëri dhe...