11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Zvicra ndalon këndimin në Kisha për krishtlindje, por jo edhe skijimet

Bernë, 10 dhjetor –Situata epidemiologjike mbetet e tensionuar dhe mund të ndryshojë me festimet e fundvitit, kujtuan të mërkurën ekspertët nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Zviceranët mund të skijojnë, por jo të këndojnë për Krishtlindje, vendosi të kufizojë kapacitetin në teleferikët që mbartin skiatorë, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch” 

Pra, jane keto masat me te fundit te ndermara te premten e kaluar nga qeveria helvetike ne Bernë ne prag te festave te fundivitit.

Përveç kësaj, Zvicra publikoi sot një listë të re të zgjeruar të vendeve me rrezik të lartë qytetarët e të cilave, që nga 14 dhjetori, si bartës të mundshëm të koronavirusit, do të duhet të jenë në një karantinë dhjetë-ditore pas mbërritjes në Zvicër.

Në mes të rishfaqjes së epidemisë Covid-19, qeveria federale Zvicerane më në fund vendosi sot të lërë vendpushimet e skive të hapura, por për të kufizuar kapacitetin për të transportuar skiatorë. Qëllimi i uljes së ndjeshme të infeksioneve të koronavirusit nuk është arritur, ata u ankuan. Sezoni i festave do të jetë vendimtar për evolucionin e valës së dytë të koronavirusit, thanë ekspertët nga OFSP në një konferencë shtypi të Mërkurën. 

Ndërsa Këshilli Federal njoftoi të martën në mbrëmje masa të reja të mundshme për t’u marrë me koronavirusin, reagimet e kantoneve frëngjishtfolëse janë të forta. Martin Ackermann përsëriti se shkalla e riprodhimit të epidemisë është në rritje përsëri. Dhe edhe nëse niveli është më pak se një në rajonin e Liqenit të Gjenevës, ai mbetet mbi objektivin prej 0.78, i cili lejon që numri i rasteve të ndahet në dy. Eksperti paralajmëroi gjithashtu para sezonit të festave.

Një dyfishim i infeksioneve do të rezultojë në një rritje neto të vdekjeve. Kufizoni kontaktet në maksimum « Ne nuk e kemi arritur qëllimin për të ulur ndjeshëm infeksionet e koronavirusit, » tha Patrick Mathys, shef i sektorit të Menaxhimit të Krizave dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar në OFSP.

Derisa Kosova dhe Shqiperia nuk jane pjesë e “listës së zeze”, Serbia është futur per shkak numrit të madhë te viktimave dhe te infektuarve nga koronavirusi, vend ky i cili paraqet rrezik ne Evropë, shkruan gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch” 

Zvicra kishte 5,086 më shumë raste të koronavirusit në 24 orë të Mërkurën, sipas shifrave të OFSP. 87 vdekje shtesë duhet të pendohen dhe 190 pacientë janë shtruar në spital.

Gjatë dy javëve të fundit, vendi ka numëruar 600.25 infeksione të reja për 100,000 banorë. Një incidencë e lartë, e cila ushtron presion të madh në sistemin shëndetësor. Kujdesi intensiv është plot tre të katërtat dhe gjysma e shtretërve janë të zënë nga pacientët me Covid. Nëse numri i rasteve do të rritet, situata mund të bëhet përsëri kritike në këtë fushë.

Objektivi: 75,000 vaksina në ditë

Lidhur me vaksinat, Patrick Mathys shpjegoi se aktualisht supozohet se 10% e popullsisë është imune pasi është e sëmurë. Që virusi të mos përhapet më, do të ishte e nevojshme të kishte një imunitet prej 60% të popullsisë, shtoi ai.

“Me 75,000 doza në ditë, ne do të dëshironim që një pjesë e madhe e popullatës të vaksinohej brenda gjashtë muajve. Por ka shumë pengesa që duhet të zgjidhen « , pranoi Patrick Mathys. Ushtria është e zënë me planifikimin e shpërndarjes së vaksinave në kantone. Prodhuesi i vaksinave është përgjegjës për produktin e tij. Kontrata e nënshkruar midis Konfederatës dhe firmave nuk heq rregullat e përgjegjësisë së zakonshme, shtoi Mike Schüpbach, avokat i OFSP.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...