17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Zvicra ndalon hyrjen e vajzave (nxeneseve) «cullak» ne shkolla. Nje mesim i mire per shkollat shqipe ne Kosove dhe Shqiperi!

Nuk ka me kthizen jashte, as shpinden cullak e as mini ne shkolle! Ose vishu si njeri ose ska me hyre ne klase. Ato qe vijne me gjoksin qele, ne veshje provokuese, shkolla do t’i «shperbleje » me nje T-shirt te madhe XXL me mbi shkrimin «Bluza e Turpit ( «t-shirts de la honte») qe kur do kthehet ne shteoi do ja shohin prinderit e saj, shkruajne gazetat helvetike (Le Temps, Tribune de Geneve) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ky kod i veshjes siq po e kerkojne disa shkolla ne zvicer ka shkaktuar debat dhe polemika te nxehta nga drejtore te shkollave por edhe nga partite dhe media

Shkolla ne Zvicer: Lamtumire provokime me veshje sexy. Jemi ne shkolle e jo ne clube nate as ne kabare!

Në Ciklin e Orientimit, vajzat e reja sfiduan rregullat e veshjes duke veshur rroba të zhveshura. Disa institucione i kanë detyruar ata të veshin « bluza turpi » të mëdha. Polemika, në një kohë të luftës kundër seksizmit

Ecole genevoise: les rebelles sexy

Au Cycle d’orientation, des jeunes filles ont bravé les consignes vestimentaires en portant des vêtements dénudés. Certains établissements les ont contraintes à porter de larges «t-shirts de la honte». Polémique, à l’heure de la lutte contre le sexisme

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...