-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Zvicra me pamje te re te pasaportave nga 31 tetori 2022

Bernë, 25 nentor -Seria e re e pasaportave zvicerane do të prezantohet më 31 tetor 2022, me një dizajn të ri dhe karakteristika të përditësuara sigurie. Personat që kanë një takim me një zyrë pasaportash ose një përfaqësi zvicerane jashtë vendit nga kjo datë do të marrin pasaportën e re (Introduction de la nouvelle série de passeports suisses le 31 octobre 2022). Tarifat mbeten të pandryshuara, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise federale (FEDPOL)

Standardet aktuale të sigurisë nënkuptojnë rinovimin e serisë së pasaportave zvicerane. Personat që dëshirojnë të marrin pasaportën me modelin e ri mund të marrin një takim nga 31 tetori 2022 në një zyrë pasaportash ose në një përfaqësi zvicerane jashtë vendit.

Procedura për vendosjen e pasaportës mbetet e pandryshuar, si dhe tarifat. Personalizimi dhe transporti do të trajtohen si aktualisht nga Zyra Federale për Ndërtesat dhe Logjistikën (OFCL). Ofertat e kombinuara duke përfshirë pasaportën dhe kartën e identitetit mund të porositen ende.

Të gjitha dokumentet e identifikimit të lëshuara deri më sot mbeten të vlefshme deri në datën e skadencës së treguar në to.

Seria e re e pasaportave zvicerane përfshin pasaportën e zakonshme, pasaportën diplomatike, pasaportën e shërbimit, dokumentin e udhëtimit (pasaportën e refugjatit) dhe pasaportën për të huajt që jetojnë në Zvicër.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...