0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra me masa strikte perballe COVID-19, me lëvizje të ngadaltë deri në fund të shkurtit

Berne 13 janar -Këshilli Federal të Mërkurën mori masa të rrepta për të parandaluar një shpërthim të ndotjeve, siç përjetuan vendet e prekura nga variantet e reja të virusit, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

MASAT E REJA TË KESHILLIT FEDERAL (NOUVELLES MESURES DU CONSEIL FÉDÉRAL)

  • Masat në mënyrë të përmbledhur pasojne me mbylljen e dyqaneve që shesin mallra « jo te domosdoshme » që do të mbyllen nga e hëna, me disa përjashtime
  • Telekomunikimi do të jetë i detyrueshëm kudo që është e mundur
  • Njerëzit e pambrojtur që nuk mund të punojnë në telegram do të lihen me leje dhe do të dëmshpërblehen
  • Takimet, private dhe publike, do të kufizohen në 5 persona
  • Do të jetë e detyrueshme të vishni një maskë në vende të mbyllura, edhe kur distancat mund të respektohen.
  • Mbyllja e restoranteve dhe vendeve kulturore është zgjatur
  • Të gjitha këto masa janë në fuqi deri më 28 shkurt 2021

Të merren masa të forta tani sesa masa ekstreme nesër: ky është mesazhi i dhënë nga Këshilli Federal të Mërkurën. Detyra nuk ishte e lehtë për Presidentin Guy Parmelin dhe kolegët e tij Alain Berset dhe Ueli Maurer: ta bënin popullsinë të pranonte që masat e reja ishin « thelbësore dhe urgjente », megjithë shifrat që kanë rënë pak ditët e fundit.

« Mbani një kokë të ftohtë »

“Vuajtja ndonjëherë krijon zemërim. Por nëse ka një kohë kur të gjithë duhet të mbajmë kokën të ftohtë, është mirë tani..” tha Guy Parmelin. Mbajtja e kokës së ftohtë nuk po i dorëzohet optimizmit shumë shpejt duke pasur parasysh shifrat e fundit. Siç detajoi Alain Berset, numri i njerëzve të prekur nga llojet e reja « dyfishohet çdo javë ». Ministri i Shëndetësisë kujtoi zhvillimet dramatike të përjetuara në Irlandë dhe Mbretërinë e Bashkuar. « Nuk ka asnjë të dhënë se gjërat do të ishin ndryshe në Zvicër, » tha ai.

« Ka një lajm të mirë: për herë të parë, ne jemi vërtet disa javë përpara », tha Alain Berset. Qëllimi tani është të ngadalësojmë dhe kontrollojmë më mirë zgjerimin e variantit të ri përmes një « zvogëlimi drastik të kontakteve », dhe masat e njoftuara janë pra më pak drastike sesa ato të marra në valën e parë.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...