15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Zvicra mbështet trashëgiminë dhe kujtesën kulturore në Kosovë

Ekspozitë për trashëgiminë industriale të Trepçës dhe objektet historike në qytetin e Mitrovicës

Prishtinë, 24 janar – Zvicra dhe 7 Arte kanë kënaqësinë të njoftojnë hapjen e ekspozitës për trashëgiminë industriale të Trepçës dhe objektet historike në qytetin e Mitrovicës, (La Suisse soutient le patrimoine culturel et la mémoire au Kosovo) njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane nen shqip Le Canton27.ch

Ekspozita mund të vizitohet në amfiteatrin e Fakultetit të Arkitekturës në Prishtinë deri më 31 janar. Ejani të mësoni më shumë për asetet kulturore dhe arkitekturore të Mitrovicës si dhe për historitë e ish-punëtorëve të Trepçës!

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...