7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Zvicra sot ka zgjeruar listën e « shteteve në rrezik ». Shqipëra, Kosova dhe Serbia mbeten në listë

Bernë, 5 prill -Lista e shteteve dhe zonave me rrezik të lartë të infeksionit azhurnohet rregullisht. Më e fundit u botua në 24 Mars. Ndersa nga sot autoritet zvicerane duke marrur masa te reja ka dalur me nje liste te re te « shteteve në rrezik » ku ben pjese Shqipëra, Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore vazhdon, për shkak situates alarmante ne rajon, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

OFSP i vend Greqinë dhe Bosnjën si vden te reja në listën e vendeve në rrezik

Zyra Federale e Shëndetit Publik azhurnoi të hënën listën e saj të vendeve të kthimit nga të cilat do të bëhet karantina. Greqia, Bosnja dhe Tanzania po bëjnë hyrjen e tyre atje,

Lista e vendeve në rrezik sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik po rritet. Dhe një goditje për pushuesit e ardhshëm: OFSP shtoi Greqinë të hënën, por gjithashtu Bosnjë-Hercegovinën, Tanzaninë, Paraguain, Ukrainën dhe Xhamajkën në vendet dhe rajonet e kthimit nga të cilat karantina është e detyrueshme. Asnjë vend ose zonë nuk është hequr nga lista e mëparshme e 24 Marsit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Si një kujtesë, një shtet ose një zonë ka një rrezik të lartë të infektimit me koronavirusin, kur, gjatë 14 ditëve të fundit, ky rajon ka më shumë se 60 infeksione të reja më shumë se Zvicra për 100,000 njerëz.

Karantina zgjat 10 ditë, por mund të shkurtohet në kushte të caktuara. Kështu, ata që janë testuar negativisht nga dita e 7-të (test PCR ose test i shpejtë antigjenik) janë të lirë të lëvizin në Zvicër. Ditto për ata që paraqitën një rezultat negativ në kantonin e tyre dhe që ishin të autorizuar të shkurtonin izolimin e tyre.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...