4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Zvicra largon nga puna 1500 persona për shkak të njohjes së dobët të gjuhës gjermane

Bernë, 26 janar -Në kantonin e Cyrihut, rreth 1,500 taksistë humbën punën e tyre për shkak se nuk flasin mjaft mirë gjermanisht. Këtë e ka konfirmuar kryetari i Shoqatës së Taksisëve në Kantonin e Cyrihut, Georg Botonakis, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Më konkretisht, në fillim të këtij viti ka hyrë në fuqi një ligj i ri sipas të cilit ata që nuk mund të dëshmojnë për njohjen e gjuhës në nivelin B1 nuk mund të pajisen me leje për të punuar si shofer taksie.

SipasGeorg Botonakis, kryetari i Shoqatës së Taksisëve në Kantonin e Cyrihut « Kantoni informoi industrinë e taksive për këtë lajm katër vjet më parë. Pra, taksistët kishin kohë për të mësuar gjuhën gjermane. Gjegjësisht, sipas ligjit të ri, shoferët e taksive në kantonin e Cyrihut do të marrin licencë vetëm nëse mund të demonstrojnë njohuri të gjuhës gjermane të paktën në nivelin B1… », citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Sipas tij, fakti që shumë taksistë nuk e dinin mirë gjuhën gjermane, e dëmton industrinë e taksive dxhe keshtu rreth 1500 taksistë nuk kanë mundur ta sigurojnë këtë provë dhe tani kanë mbetur pa punë.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...