12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Shqiperia jo…Zvicra po, kualifikohet në finalen e Eurovizionit 2022

Mbrëmjen e së martës, kandidati zviceran dhe titulli i tij “Boys Do Cry” bindi jurinë dhe publikun për të hyrë në fazën tjetër të Konkursit Evropian të Këngës, njfton agzheat zvicerane Le Canton27.ch

Marius Bear kualifikohet në finalen e Eurovizionit: ‘Jam i mërzitur’

“Jam shumë i mërzitur. Ëndrra ime është realizuar. Jam i lumtur dhe përshëndes të gjithë ata që më kanë mbështetur. Faleminderit Romandëve”, tha Marcus Bear, i kualifikuar për në finalen e Eurovizionit të martën. “Tani do të pi, është ora 1 e mëngjesit. Për pjesën tjetër, është e rëndësishme të qëndrojmë të fokusuar sepse mendoj se jemi vetëm në 60% të potencialit të këngës. Kur dëgjova emrin tim, fillova të shkatërroj dhomën e gjelbër dhe rrëmbeva një shishe shampanjë”, na tha ai kur mbërriti në hotelin e tij.

Këngëtarja e parashikoi një muaj më parë: “Do të më shihni në finale!” Appenzeller bindi jurinë por edhe publikun me titullin e tij “Djemtë qajnë”, këtë të martë më 10 maj në PalaOlimpico në Torino. Një pjesë që bie në sy nga të tjerat e mbrëmjes. “Ky konkurs njihet për aftësinë vokale dhe koreografinë mbresëlënëse. Ka një anë mjaft komode dhe intime të pjesës sime.

Dua t’i jap publikut këtë moment disi të Disney-t, të pezulluar në kohë. Bota ka nevojë për të tani”, tha ai më herët sot.

Appenzeller zgjodhi gjithashtu disa ndryshime në melodi gjatë performancës së tij. Një zgjedhje e guximshme që dha rezultat. Duhet thënë se vënia në skenë ishte veçanërisht prekëse. Marius Bear u kualifikua në finalen e Eurovizionit dhe pati pak pezullim të martën. Vërtet emri i tij doli i pari.¨

Ky është edicioni i tretë radhazi që vendi ynë arrin të kalojë në finale. Kombet e tjera që do ta gjejnë artistin 28-vjeçar janë Islanda, Armenia, Lituania, Norvegjia, Moldavia, Ukraina, Portugalia, Greqia dhe Holanda. Shihemi të shtunën për të zbuluar se kush do ta pasojë Måneskin.

Më poshtë lista e plotë e vendeve të kualifikuara
Zvicra
Armenia
Islanda
Lituania
Portugalia
Norvegjia
Greqia
Ukraina
Moldavia
Holanda

Shqipëria nuk shkon në finalen e ‘Eurovision’

Ronela Hajati me këngën e saj ‘Sekret” ka çelur natën e parë të festivalit më të madh muzikor Europian, por arriti të kualifikohej.

Spektakli filloi në orën 21:00 , drejtpërdrejt nga Pala Olimpico Arena në Torino, Itali ku mikpritësit ishin Mika, Laura Pausini dhe Alessandro Cattelan. Të enjten, gjysmëfinalja 2 do të gjejë 10 kualifikueset e fundit nga 18 këngë.

Shqiptaret nuk po mbushen mend, nuk po kuptojne një gjë, se me cullakhane as me “vampira” nuk fitohet, por me zë, sepse Evropa eshte deshur shumë me herët oj shqipe!..
Vjet deshtoi Anxhela Peristeri me “karama” ne Eurovision 2021 gati e zdeshur, po ashtu sivjet deshtoi kjo tjetra Ronela Hajatit me ‘Sekretin’ dhe nuk shkoi në finalen e “Eurovision” 2022 nje gje pritur dhe e ditur! Pra, dicka nuk eshte ne rregull, kur nuk shkon nuk shkon!, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Zvicra e para, shkoi, u kulifikua, gazeta zvicerane kane shkruar: Eurovision Song Contest – plot ngjyra, me zë të lartë dhe të egër, japin edhe foto gati porngarfike te kendetareve shqiptare. (Eurovision Song Contest – bunt, laut und wild)
Prognose: Sex sells – wenn dieses Motto gilt, kann Ronela Hajati für das Finale am Samstag planen. Ihre Show ist aufreizend, es wird viel getanzt und trotzdem (Prognoza: Seksi shet – nëse kjo moto vlen, Ronela Hajati mund të planifikojë finalen e së shtunës. Shfaqja e tyre është provokuese, ka shumë kërcim)

 

Derniers articles

Gazetat e Prishtines dhe Tiranës: Samiti Botëror në Davos, historik për shqiptarët! Flet gazetari i vetëm shqiptar që po ndjekë nga afër këtë konference...

Në mesin e 2.500 liderëve botëror nga politika, biznesi, shoqëria civile, këtë eveniment ndërkombëtar e ndoqën edhe mbi 300 gazetarë të mediave të njohur...

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...