1.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Zvicra ia zgjat mandatin ushtarëve në KFOR deri më 2026. Berna shpjegon pse e vazhdoi misionin e Swisscoy-it në Kosovë

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch me trupave ushtarake te Swisscoy-it

Bernë, 1 mars -Swisscoy duhet të qëndrojë i angazhuar në Kosovë deri në fund të vitit 2026. Këshilli i Shteteve u pajtua të mërkurën, me 33 vota kundër 2, për të zgjatur praninë e tij, si dhe për t’i dhënë asaj njëfarë lirie për sa i përket stafit. Kombëtarja ende nuk ehshte përcaktuar, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Prania e Forcës së Kosovës (KFOR) mbetet e nevojshme në këtë vend për shkak të situatës së brishtë atje dhe tensionimet e speshta ne Veri te Kosovës, kane deklaruar zyrtaret nga Berna për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Ndryshe Ministrja e Mbrojtjes Viola Amherd ka folur për një kontekst « të qetë dhe të qëndrueshëm », « por tensionet mbeten ».

Prandaj, Këshilli i Shteteve votoi për të zgjatur praninë e Swisscoy në Kosovë deri në vitin 2026, duke thënë se angazhimi i tyre është i nevojshëm për të ruajtur paqen në rajon.

Këshilli i Shteteve pranon të zgjasë angazhimin ushtarak në Kosovë

Këshilli i Shteteve ka pranuar që angazhimi i ushtrisë për Forcën Shumëkombëshe të NATO-s në Kosovë të zgjatet edhe për tre vjet. Në mënyrë të ngjashme, ai përshëndeti mundësinë që i është dhënë Këshillit Federal për të shtuar kontigjentin gjatë mandatit me maksimum 30 ushtarë. Dosja i përcillet Këshillit Kombëtar.

Është në interes të vendit tonë që të vazhdojë angazhimi i kompanisë zvicerane (Swisscoy). Zvicra ka kartat në dorë për të promovuar paqen, detajoi raportuesi. “Lufta në Ukrainë shoqërohet me rreziqe të shtuara të sigurisë në Evropë. Meqenëse Zvicra nuk mund të angazhohet ushtarakisht në Ukrainë për shkak të neutralitetit të saj, ajo mund ta bëjë këtë në Kosovë”.

Thierry Burkart (PLR / AG) nga ana e tij përmendi diasporën e madhe kosovare në Zvicër. Një konflikt i armatosur në Ballkan mund të bëjë që mijëra të largohen. « Flukset e refugjatëve do të ishin një detyrë gjigante për autoritetet tona, » ka deklaruar Burkart për ATS duke shtuar se një tërheqje zvicerane nuk do të kuptohej nga partnerët tanë ndërkombëtarë, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pjesëmarrja që nga viti 1999

Senatorët miratuan gjithashtu rritjen, gjatë mandatit, të fuqisë së kontingjentit me maksimum 30 ushtarë, në mënyrë që ushtria t’i mundësojë plotësimin e çdo nevoje shtesë të KFOR-it. Përvoja e viteve të fundit ka treguar se është e mundur të vendoset shpejt, tha ministri.

Dhe për të kujtuar se shpenzimet shtesë do të përballohen nga buxheti i Departamentit të Mbrojtjes. Swisscoy aktualisht përfshin një maksimum prej 195 ushtarësh vullnetarë.

Ushtria zvicerane ka marrë pjesë në KFOR që nga tetori 1999. Në fillimet e saj, Swisscoy ishte një kompani logjistike e paarmatosur. Më pas, ajo i përshtati detyrat dhe fuqinë punëtore me nevojat e KFOR-it.

Kontingjenti zviceran ka evoluar gjatë njëzet viteve të fundit, herë në rritje, herë në rënie, në varësi të situatës në terren dhe nevojave të KFOR-it. Kontigjenti u rrit nga 235 në 190 ushtarë në prill 2018, më pas në 165 në tetor 2019.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...