-0.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Zvicra i thote PO martesave të të njejtës gjini

Bernë, 26 shtator -Votuesit zviceranë kanë mbështetur martesat e të njëjtës gjini, sipas nje referendumi që  u zhvillua sot, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Më shumë se 60% e kanë mbështetur martesën e të njëjtës gjini, veprim ky që do ta çonte Zvicrën në një linjë me vendet e Evropës perëndimore.

Ende pa u zhvilluar votimi, grupet kishtare dhe partitë politike konservative e kanë kundërshtuar idenë, me arsyetimin se ajo do të thyente familjen tradicionale. Zvicra ka lejuar që çiftet e të njëjtës gjini të regjistrojnë lidhjen që nga viti 2007, mirëpo disa të drejta janë kufizuar.

Ndërkohë, referendumi që po zhvillohet të dielën, do të bëjë të mundur për këto çifte që të adoptojnë fëmijë, ndërkohë që për martesat mes gjinisë femërore do të mundësohet që të kenë fëmijë përmes donacionit të spermës.

Në 20 vitet e fundit, shumë vende të Evropës Perëndimore kanë pranuar martesat e së njëjtës gjini, mirëpo në Zvicër, vendimet e mëdha merren përmes referendumeve. Sondazhet lidhur me votimet janë mbyllur në ora 12:00 sipas orës lokale, ndërkaq rezultatet e plota pritet të publikohen pas disa orësh.

Qytetet me shumë ngjyra

Ndërsa dallimet konfesionale janë ngushtuar, hendeku midis votimit urban dhe atij rural mbetet i madh. Përkundër plebishitit të kantoneve të tyre, shumë qytete të vogla votuan kryesisht kundër projektligjit.

Në Zvicrën që flet frëngjisht, çmimi shkon për Bourg-St-Pierre (VS, 73.4% jo), La Côte-aux-Fées (NE, 72.07% jo) apo edhe Rebévelier (BE, 75% jo).

Anasjelltas, qytetet e kanë pranuar me shumicë dërrmuese atë. Klisheja e romanëve më përparimtarë dhe njerëzve më konservatorë që flasin gjermanisht nuk konfirmohet në këtë temë: përveç Lozanës (73%), qytetet e tjera romake ishin në mesataren zvicerane (Gjenevë 66.4%, Neuchâtel 67.6%, Fribourg 68%) Me Jashtë shtetit, nga ana tjetër, rezultatet janë mbresëlënëse.

Qyteti i Bernit votoi po me 83.6% dhe ai i Cyrihut me 79.4%. Në zyrat elektorale të Kreis 4 dhe 5 në Cyrih, « po » madje revoltoi 90.3% të votave të hedhura.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...