14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zvicra i jep fund promovimit ekonomik në Rusi, reagon Kremlini

Organizata e promovimit të eksporteve të Zvicrës, Switzerland Global Enterprise (S-GE), po mbyll dyert e saj në Moskë. Një vendim që nuk i pëlqen Kremlinit, duke e përshkruar Zvicrën si një « shtet armiqësor », shkruan Le Canton27.ch duke ju referuar mediave zvicerane.

Lufta në Ukrainë ka zgjatur dy vjet e tre muaj. Pasojat e saj në politikën e brendshme zvicerane? Kombi po debaton edhe një herë për rolin e tij në botë, neutralitetin dhe sanksionet e mundshme. Çfarë qëndrimi duhet të mbajmë ndaj agresorit Vladimir Putin?

Pa u vënë re nga publiku, Konfederata sapo ka mbyllur një kapitull të rëndësishëm në marrëdhëniet e saj ekonomike me Rusinë. Organizata e promovimit të eksporteve të Zvicrës, e quajtur Switzerland Global Enterprise (S-GE), po mbyll faqen e saj në Moskë. E bashkëfinancuar nga shteti dhe e mandatuar nga Konfederata dhe kantonet, agjencia mbështet kompanitë zvicerane jashtë vendit. Organizata, e njohur më parë me shkurtesën OSEC, kryesohet nga ish-këshilltarja federale e PDC-së, Ruth Metzler, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch

Moska, dikur një vend i zgjedhur
Moska dikur konsiderohej si një nga vendet e tij të preferuara. Në vitin 2002, një qendër biznesi zvicerane u përurua solemnisht në kryeqytetin rus nën mbikëqyrjen e ambasadës zvicerane. Së bashku me SECO dhe Departamentin Federal të Punëve të Jashtme, S-GE mban rreth 20 qendra të tilla në mbarë botën. Sidomos në vendet ku shpresojmë për mundësi të mëdha rritjeje. Rrjeti shtrihet nga São Paulo në Seul nëpërmjet Shtutgartit, Dubait dhe Mumbait.

Me shkeljen e përditshme të Federatës Ruse të së drejtës ndërkombëtare, kritikat ndaj aktiviteteve të saj në Moskë tani janë intensifikuar. Ideja se Zvicra inkurajon aktivitetet ekonomike në perandorinë e Vladimir Putin ngjall gjithnjë e më shumë moskuptim. Organizata tani ka dhënë alarmin.

Kur u pyet, një zëdhënëse konfirmoi hulumtimin e Blick. « Bordi i Drejtorëve të S-GE ka vendosur që Qendra e Biznesit Zviceran Rusia duhet të mbyllet. » Gjithashtu theksohet se organizata në asnjë mënyrë nuk e ka mbështetur ekonominë ruse që nga fillimi i luftës. « Që nga fillimi i pushtimit ushtarak në shkurt 2022, S-GE ka ndaluar të gjitha aktivitetet standarde të promovimit të eksportit për ose në tregun rus. » Prandaj, nuk promovon mundësi biznesi ose nuk merr pjesë në shfaqje tregtare. “Si pjesë e promovimit të vendndodhjes ekonomike, ne nuk mbështesim asnjë kërkesë apo aktivitet për themelimin e kompanive ruse ose për kompanitë ruse.”

“Respektoni sanksionet e marra kundër Rusisë”
Në vend të kësaj, agjencia është bërë, sipas indikacioneve të saj, gjatë dy viteve të fundit në Rusi, një lloj shërbimi për kompanitë e mbetura që duhet të riorientohen. “Që nga fillimi i luftës, S-GE ka ndihmuar kompanitë zvicerane të respektojnë sanksionet e marra kundër Rusisë ose të riorientohen jashtë Rusisë për shkak të luftës”, thotë ajo.

Kërkesa për mbështetje të biznesit në këtë fushë ishte e lartë në muajt e parë pas fillimit të luftës « dhe më pas ra ndjeshëm ». Kjo rënie masive e kërkesës do të kishte çuar në mbylljen e sitit.

Promovuesit e eksporteve tani duan t’i përqendrojnë forcat e tyre diku tjetër sesa në Rusi. « S-GE duhet t’i angazhojë burimet e saj në tregje ku kërkesa është më e fortë ose ku një prani lokale ofron vlerën më të madhe të shtuar për ekonominë e jashtme zvicerane. » Shpërndarja e burimeve në vende të ndryshme do të « rishikohet çdo vit ».

Zvicra, një « shtet armiqësor »
Me këtë masë Berna largohet pak më larg nga Kremlini. Për marrëdhëniet tashmë të tensionuara dypalëshe, ky do të jetë një frenim i ri. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov e përshkruan Zvicrën si një « shtet armiqësor ». Në prag të konferencës për Ukrainën, e cila do të mbahet në mes të qershorit në Bürgenstock, bashkëpunëtor i Vladimir Putinit, Dmitri Medvedev sulmon Perëndimin « të nënshtruar » ndaj Amerikës dhe « konferencën e tyre të paqes budallaqe ».

Deklarata të tilla shënojnë një ndryshim drastik në gjeopolitikën dhe ekonominë globale. Kur Swiss Business Hub u hap në 2002 në Moskë si lokacioni i parë në Evropën Lindore nën Ministrin e Jashtëm Joseph Deiss, gjendja shpirtërore ishte një humor optimizmi. Ekonomistët ishin entuziastë për vendet BRIC, ekonomitë në zhvillim të Brazilit, Rusisë, Indisë dhe Kinës. Politikanët perëndimorë i shihnin ish-të paangazhuarit si aleatë të rinj. Sot, qeveria e Kremlinit është pjesë e një aleance të kombeve autokratike të përfshira në një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj.

Derniers articles