21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Zvicra i dhuron Shqiperisë 5.3 milion CHF për energji intelegjente

Tiranë, 12 netor -Qeveria zvicerane, rrespektivisht ambasadori Zvicres ne Tiranë ka nenshkruar nje marrëveshjen për dhënien e asistencës teknike dhe financiare në kuadrin e projektit të “Bashkive me energji inteligjente”. Belinda Balluku, Ministrja e Infrastukturës dhe Energjisë, projektin ne fjalë e ka vlerësuar larte dueflanderuar qverine hlevetike, njofton nga Tirana korrespeondeti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
5.3 milionë franga nga Zvicra, projekti për energji inteligjente nis në 4 bashki
« Me Qeverinë Zvicerane nënshkruam marrëveshjen për dhënien e asistencës teknike dhe financiare në kuadrin e “Projektit të Bashkive me Energji Inteligjente”. Një projekt i rëndësishëm, sa i takon përdorimit efiçent të energjisë, i cili do të nisë fillimisht të zbatohet në 4 prej bashkive të vendit për t’u shtrirë më pas edhe në qytetet e tjera. Efiçenca e energjisë është në fokus të punës sonë. Në këtë kuadër, nënshkruam me Qeverinë Zvicerane marrëveshjen “Projektin e Bashkive me Energji Inteligjente. », ka deklaruar znj. Balluku, trannsmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Sipas minstres shqiptare « Një projekt i cili konsiston në përdorimin e sistemeve dhe metodave për rritjen e efiçencës energjetike, duke rritur kursimin si dhe reduktuar ndikimin negativ ndaj mjedisit. Por, mbi të gjitha duke ulur kostot si për konsumatorët ashtu edhe për ofruesit e energjisë. Do të nisim fillimisht me zbatimin e projektit në 4 bashki të vendit, për të vijuar më pas edhe në qytetet e tjera. »
Kurse ambasadori i Zvicrës në Shqipëri, Adrian Maître ka pohuar se Shqipëria eshte ne rruge te abarë, drejt eficiencës energjetike dhe kjo tashmë është një prioritet si për pushtetin vendor, ashtu dhe për atë qendror.. »

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...