15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Zvicra, gjate 24h te fundit  4,509 raste te infektuar me 79 vdekje nga koronavirusi

Sipas raportit të OFSP gjatë 24 orëve të fundit, 198 pacientë të tjerë janë shtruar gjithashtu në spital. Zvicra ka 4,509 raste shtesë të koronavirusit të Enjten në 24 orë, njkfton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le canton27.ch » duke ju referuar shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP).

79 vdekje shtesë duhet të pendohen dhe 198 pacientë u shtruan në spital. Në 24 orët e kaluara, rezultatet e 28,740 testeve janë dorëzuar, tha OFSP. Shkalla e pozitivitetit është 15,69%. Gjatë katërmbëdhjetë ditëve të fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 59,632. Gjatë dy javëve të fundit, vendi ka numëruar kështu 689.8 infeksione të reja për 100,000 banorë.

Që nga fillimi i pandemisë, 313,978 raste të kontaminimit Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 2,652,082 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Totali i vdekjeve qëndron në 4,109 dhe numri i njerëzve të shtruar në spital arrin në 12,584.

Vendi gjithashtu ka 27,768 njerëz në izolim dhe 31,906 njerëz në kontaktet e tyre janë bërë në karantinë. Ka edhe 301 persona të tjerë që kthehen nga një udhëtim nga një vend në rrezik dhe të cilëve gjithashtu iu desh të kalonin nëpër kutinë e karantinës, një e katërta e më pak rasteve të ndotjes.

Bie numri i te infetkuarve

Nga 16 deri më 22 nëntor, 30,142 infeksione të reja të lidhura me koronavirusin u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn, krahasuar me 39,695 javën e mëparshme, sipas raportit javor të FOPH. Numri i rasteve ka rënë kështu me gati një të katërtën (24.1%) krahasuar me javën e kaluar. Për javën e 47, OFSP aktualisht po raporton 528 vdekje të konfirmuara nga laboratori Covid-19. E gjithë Zvicra është e shqetësuar, me përjashtim të kantonit të Nidwalden. 575 vdekje ishin raportuar javën e kaluar.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...