18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Zvicra, 20 vite “de jure” anetare ne OKB-së, “de facto” ishte edhe me parë, qe 700 vite shembull e demokracisë dhe tolerancës në botë!

Gjenevë/ UN, 10 shtator -Zvicra, sot 20 vjet anetare e OKB-së. Zvicra shtet qe 731 vite, dmth qenga viti 1291. Ky shtet  qe cdo vend ne bote ia ka zili për shkak tradites demokratike dhe tolerancës edhe pse 710 vite ishte jashta OKB-së i sherbeu njerëzimit, humanizmit dhe botes demokratike. Njëzet vjet më parë, deri më sot, më 3 mars 2002, qytetarët zviceranë përmes një referendumi pranuan anëtarësimin e Zvicres në OKB. Më 10 shtator të po këtij viti, Zvicra edhe zyrtarisht u be antetare e OKB-së, flamuri i se ciles ju bashkua 189 flamujve tjere te botes, si anetare te kesaj organizate me te madhe boterore, shkruan Nefail Maliqi, redaktor i gazates zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Shkruan: Nefail MALIQI
Gazetar Nderkombëtar

Zvicra, shteti pritës i selisë evropiane të Kombeve të Bashkuara që nga viti 1945 (dhe para atij mikpritës të Lidhjes së Kombeve), u bë një Shtet Anëtar i Kombeve të Bashkuara më 10 shtator 2002. Solt Zvicra eshte vendi me i zhvilluar jo vetem ekonomikisht por edhe demokratikisht, shembull për tolarance ne bote. Zvicra i vetmi shtet në botë, anëtarësimi i të cilit është rezultat i një nisme popullore, e cila u pranua me votim universal më 3 mars 2002

Zvicra 731 vite humanizem dhe faktor paqeje dhe stabniliteti ne bote!

Aktivitetet e Misionit Zviceran në Gjenevë pasqyrojnë këto dy aspekte të marrëdhënies Zvicerane-OKB (shteti pritës dhe shteti anëtar), kundërvënia e të cilave përbën veçantinë e politikës shumëpalëshe të Zvicrës.

Faqja në të cilën ndodheni përmban portrete të zviceranëve në OKB, të cilët ilustrojnë dhe mishërojnë kontributet e shumta që Zvicra dhe multilateralizmi i japin njëra-tjetrës.

Zvicra zbuloi sot një model të Pallatit të Kombeve në shkallë në muzeun e saj më të madh në ajër të hapur, Swissminiatur, në 20 vjetorin e anëtarësimit të saj në Kombet e Bashkuara. Zvicra, de facto ishte « anetare » e OKB-së edhe para 09 shtatorit 2002. Por me 10 shtator 2002 u be edhe de jure anetare!

Roli i mediave në Zvicër ishte i madh ne avancimin proceseve dhe vënien e demokracisë dhe tolerances! 

Zvicra iu bashkua Kombeve të Bashkuara më 10 shtator 2002 pasi pothuajse 55% e qytetarëve zviceranë votuan në favor të anëtarësimit në Organizatë në një referendum kombëtar të mbajtur në fillim të të njëjtit vit – i vetmi vend që e bëri këtë në bazë të votës popullore.

Presidenti zviceran Ignazio Cassis kujtoi rolin vendimtar të Zvicrës në krijimin e Këshillit të të Drejtave të Njeriut dhe në përpunimin e Agjendës së vitit 2030. Megjithatë, ai deklaroi se detyra më e madhe e vendit të tij në OKB ishte ta priste atë, pasi Zvicra përgatitet të pushtojë një vend jo. selia e përhershme në Këshillin e Sigurimit për periudhën 2023-2024.

« Pluralizmi mediatik bën të mundur kundërshtimin e kësaj tendence të dëmshme; me shërbimin publik, Konfederata kontribuon në të, si investitorët nga sektori privat. Ne të gjithë duhet të dëgjojmë njëri-tjetrin për të dëgjuar njëri-tjetrin. Kjo çiltërsi, kjo kuriozitet për të vërtetën e të tjerëve, është themeli i një shoqërie pluraliste dhe të lirë. Le të kujdesemi për të… » tha se fundmi presidenti zviceran Cassis ne edotirialin e APES

Calmy-Rey: Zvicra ishte vendi i parë që foli për pavarësinë e Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Ish-presidentja dhe ministrja e jashtme Micheline Calmy-Reya tha se « Zvicra ka një reputacion të mirë në OKB. Ajo mbron qëndrimet e pavarura, objektive dhe konsensuale dhe zëri i saj vlerësohet dhe merret seriozisht. Jam i bindur se është e dobishme për zhvillimin e rrjeteve tona dhe prandaj ndikimi ynë në nivel ndërkombëtar. »

« Kur eshte fjala ketu, jemi deshmitare per roline e Zvicres ne venien e paqes dhe stablitetit ne ballkan, sidomos ne Kosovë..Siq e dini z.Maliqi, që ne, Zvicra ishim të parët që e eprmendem fjlaen pamavresi për Kosovën ne KS të OKB-së  dhe kewrkuan se duhej të bisedonim për pavarësinë e saj..”, ka thënë sh-presidentja Micheline Calmy-Rey për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Znj. Calmy-Rey: “Rasti i Kosovës është shumë interesant. Zvicra ishte vendi i parë që diskutoi pavarësinë e Kosovës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Qëndrimi ynë është ndjekur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, por jo nga i gjithë komuniteti ndërkombëtar. Pikërisht atëherë Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë e saj. Disa thanë atëherë se kjo ishte një shkelje e neutralitetit nga ana e Zvicrës dhe se ajo ishte anashkaluar ndërkombëtarisht në favor të Kosovës. Kjo u pasua nga një ankesë e Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për të sfiduar pavarësinë e Kosovës. Më pas Zvicra iu përgjigj të njëjtës Gjykatë e cila njohu interpretimin e Zvicrës…Kosova nuk mund të krahasohet me Krimenë apo Ukrainën, sepse në Krime nuk ka pasur krime, masakra, spastrim etnik apo gjenocid”.

Rreth 1000 zviceranë punojnë sot në Kombet e Bashkuara dhe Konfederata është bërë kontribuesi i 17-të në buxhetin e OKB-së. Ai gjithashtu kontribuon bujarisht për fondet shumëpalëshe dhe agjencitë e specializuara, duke përfshirë Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara dhe Organizatën Ndërkombëtare të Punës.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...