0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra e hap kuletën për qytetarët e saj: 500 franga për person, per shkak koronavirusit

Bernë, 10 janar -Unioni i Sindikatave te Zvicres (USS) eshte zotuar 500 franga personave të siguruar nga rezervat e tepërta të fondeve të sigurimeve shëndetësore për çdo person të siguruar dhe për financim më të mirë të sektorit të shëndetit publik, eshte ky lajmi i ditës qe e jep sot Zvicra, njofton gazeta zvceraner ne shqip « Le Canton27.ch » 

Për USS, mbajtja e vendeve të punës dhe kompensimi i humbjeve në fuqinë blerëse të lidhur me krizën e koronavirusit do të jetë një përparësi për vitin 2021. Organizata gjithashtu bën thirrje për financim më të mirë të sektorit të shëndetit publik. Paguani 500 franga për sigurimin e sëmundjes, zgjatni kompensimin e papunësisë, forconi pensionin: për të përmbushur sfidat e lidhura me krizën shëndetësore, Sindikata e Sindikatës Zvicerane paraqiti përparësitë e saj për 2021 të Enjten.

« Forcimi i solidaritetit është një domosdoshmëri absolute », nënvizon ombrellën e sindikatave. Sindikata Zvicerane po bën thirrje për « zhvillime dinamike të pagave dhe pensione më të larta » për të kompensuar rënien e « fuqisë reale blerëse » të punëtorëve dhe pensionistëve. « Kriza shëndetësore nuk duhet të shndërrohet në një krizë ekonomike afatgjatë, » përgjërohet ajo. Ai gjithashtu rekomandon që të merren masa shtesë mbrojtëse për të parandaluar falimentimin.

Për shembull, është zotuar për një pagesë prej 500 franga nga rezervat e tepërta të fondeve të sigurimeve shëndetësore për çdo person të siguruar dhe për financim më të mirë të sektorit të shëndetit publik. USS ende dëshiron që infermierët dhe personeli mjekësor të paguajnë një bonus « pas përpjekjeve të jashtëzakonshme të bëra », dhe të përmirësojnë përgjithmonë kushtet e punës në këtë sektor. Punë në rrezik Shkalla e papunësisë, e marrë nga shtimi i papunësisë, nënpunësimit dhe papunësisë së pjesshme, arriti një rekord 10%, vazhdon ajo. Ruajtja e vendeve të punës, zgjerimi i përfitimeve të papunësisë dhe mbështetja e fuqisë blerëse janë nevoja të menjëhershme. Vendimet strategjike do të merren gjithashtu për ta bërë sistemin e pensioneve në mënyrë të qëndrueshme « më të drejtë dhe më efikas » duke futur përbërësin e shpërndarjes në LPP dhe duke forcuar AVS përmes iniciativës për një pension të 13-të AVS.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...