11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Zvicra dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje bashkepunimi mbi pronën kulturor

Bernë, 15 nentor -Këshilltari Federal Alain Berset dhe ministri turk i Kulturës dhe Turizmit Mehmet Nuri Ersoy nënshkruan sot në Ankara një marrëveshje dypalëshe për transferimin ndërkombëtar të pasurisë kulturore. Objektivi i kësaj marrëveshjeje është ruajtja e trashëgimisë kulturore të të dy shteteve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Marrëveshja synon gjetjet arkeologjike që datojnë nga periudha parahistorike deri në vitin 1500 pas Krishtit, të cilat janë veçanërisht të rrezikuara nga gërmimet ilegale dhe tregtia e paligjshme. Marrëveshja specifikon kushtet në të cilat importimi i këtyre pasurive kulturore në një nga dy shtetet është në përputhje me ligjin dhe përcakton procedurat për kthimin e pasurisë kulturore të importuar ilegalisht. Ai gjithashtu rregullon shkëmbimin e ndërsjellë të informacionit dhe inkurajon bashkëpunimin në luftën kundër transferimit të paligjshëm të pasurisë kulturore.

Tregtia globale e mallrave kulturore është intensifikuar shumë në dekadat e fundit. Krahas tregtisë legale, është rritur edhe transferimi i paligjshëm i pasurisë kulturore, duke shkaktuar dëme serioze dhe shpesh të pakthyeshme në trashëgiminë kulturore. Për të mbrojtur interesat kulturore dhe të politikës së jashtme dhe për të garantuar mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, Këshilli Federal mund të lidhë traktate ndërkombëtare (marrëveshje dypalëshe) për importin dhe kthimin e pasurisë kulturore me shtetet që kanë ratifikuar Konventën e UNESCO-s të vitit 1970. Zvicra ka Marrëveshje të tilla tashmë kanë përfunduar me Italinë, Greqinë, Kolumbinë, Kinën, Egjiptin, Qipron, Perun dhe Meksikën.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...