22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Lugano e blinduar me 4 dhe 5 korrik, po përgatitet ta presin Zelenskyn ne Zvicer

Bernë, 15 qershor- Lugano do jete dy dite rresht nikoqir e një evenementi historik (4-5 korrik 2022), ku pritet te marrin pjese edhe presidenti i Ukraines z.Volodymyr Zelensky per të prezentuar ne Konferencen nderkombëtare e donatoreve për rindërtimin e Ukrainës te shkaterruar nga Rusia e Putinit gjate 130 ditëve lufte. Samiti boteror ne Lugano do ndiqet nga 300 gazetare botëror, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Per kete konference dedikuar Ukraines gazetari i Le Canton27.ch e kishte marrur informacionin ne Samitin Boteror ne WE te Davosit nga Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis në WEF në Davos (Cassis: “A Lugano parleremo di ricostruzione”. Zelensky: “Grazie Svizzera”). Jo më pak se 40 shtete dhe 18 organizata ndërkombëtare (më shumë se 1000 njerëz) do të takohen gjatë një konference kushtuar tërësisht Ukrainës. Ngjarja do të mbahet më 4 dhe 5 korrik.

Lugano e blinduar me 4-5 korrik! Ticino po përgatitet të presë një ngjarje me përmasa historike..Zelensky nje ante pa lufte, ne paqe ne hotelin “Splendide Royal”

Përgatitjet e kesja konfrence te donatoreve janë në rruge te mbare, ngjarja ka ngjallur reagime të shumta pozitive, por nuk mungojne as ato negative edhe pse jane te paketa

Konferenca duhet t’i japë një “fillim” rindërtimit të Ukrainës. Ky takim, në fakt, ishte planifikuar tashmë para luftës. Por ajo që u shpall si një “konferencë reformash” tani është kthyer në “Konferenca e Rimëkëmbjes së Ukrainës”.

Në fakt, Lugano përgatitet prej kohësh: “Qyteti po përgatitet për këtë ngjarje prej muajsh”, shpjegon menaxherja e komunikimit të Luganos, Ilaria Bignasci. Ajo nuk thotë më. I gjithë komunikimi kalon përmes Departamentit të Punëve të Jashtme (DFAE) në Bernë.

Për Luganon dhe Ticinon, kjo konferencë përfaqëson një sfidë të madhe, siç tha Presidenti i qeverisë Ticino, Claudio Zali (Lega):“Kjo ngjarje është edhe mundësi edhe barrë”

Është me të vërtetë e nevojshme të sigurohet siguria e pjesëmarrësve të shumtë dhe e vendit të ngjarjes, rreth qendrës së kongresit. Përveç delegatëve, të pranishëm do të jenë edhe përfaqësues të organizatave joqeveritare, si dhe gazetarë nga e gjithë bota.

Lugano sigurisht që ka përvojë në organizimin e konferencave, por këto janë përgjithësisht të një natyre mjaft shkencore. Për shembull, kongreset për limfomat malinje, të organizuara tradicionalisht nën drejtimin e onkologut të famshëm dhe ish-këshilltarit kombëtar të PS-së Franco Cavalli, mbledhin deri në 3000 njerëz. Por një kongres me dimension politik si ai për Ukrainën është një çështje tjetër.

Departamenti i Punëve të Jashtme në çdo rast ka marrë drejtimin. Hotelet më prestigjioze në Lugano tashmë janë rezervuar plotësisht për delegacionet gjatë ditëve të konferencës së Ukrainës.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se qysh tash deleaghcionet kane nisur kane nisur te rezervojne hotelet në Luganos kui pritet te jene mbi nje mije mysafire, midis tyre janë hotelet luksoze si “Splendide Royal”, “Grand Hotel Villa Castagnola” apo “Villa Principe Leopoldo” apo ai i biznesmenit me renome nderkombëtar Behgjet Pacollit Swiss Diamond Hotel Lugano (Mrcote) ku do të akomodohen krerët e qeverive, ministra si dhe pjesëmarrës e mysafire të tjerë të rangut të lartë.

Sipas burimeve të mirëinformuara, Volodymyr Zelensky duhet të qëndrojë në “Splendide Royal”, buzë liqenit, nëse presidenti ukrainas shkel në Lugano. Në këtë hotel simpatik Belle Époque kanë qëndruar shumë koka të kurorëzuara, por edhe personalitete të panumërta nga bota politike dhe kulturore.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...