0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Zvicra dhe COVID-19: Pasaportë Covid me kushte (ende) të paqarta

Bernë, 21 maj -Dje Ministri i Shëndetesise së Zvicrës Alain Bersier dha lajmin se më 7 qershor të keitoj viti Berna do të lëshohen certikatat (pasaportat) e para shëndetësore. Por te poseduar pasaporte të tille, ende nuk janë finalizuar detajet, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Paqartësia rreth kushteve të certifikatës gjithashtu bezdis restaurimin. « Unë jam i hutuar nga komunikimi nga Këshilli Federal dje, » tha Casimir Platzer, president i organizatës GastroSuisse, raportojne mediat zvcerane. Edhe nëse përdorimi i certifikatave Covid nuk është planifikuar për restorantet, Këshilli Federal rezervon të drejtën për të kufizuar hyrjen në to, nëse situata epidemiologjike përkeqësohet.

Këshilli Federal: çertifikatat e para të Covid lëshuar më 7 qershor

« Ne nuk e dimë se kur papritmas hyrja në një restorant do të jetë e mundur vetëm me një certifikatë Covid, » vazhdon Casimir Platzer, i cili ankohet për mungesën e stabilitetit. Këshilli Federal në fakt rregullisht ndryshon kriteret dhe vlerat treguese për vlerësimin e situatës epidemiologjike, duke e bërë të vështirë sigurimin e parashikimit.

Për GastroSuisse, restorantet duhet të konsiderohen në të njëjtën mënyrë si ngjarjet private dhe fetare, të cilat nuk preken nga çertifikatat Covid.

 

Këshilli Federal sot ka vizatuar konturet e përdorimit të certifikatës Covid. Kuadri i saktë dhe përshtatjet përkatëse të urdhëresave do të vihen në dispozicion për konsultim në 11 qershor. Vendimi do të merret më 18 qershor. Certifikatat e para do të lëshohen në faza nga 7 qershori 2021 dhe të disponueshme për të gjithë popullsinë jo më vonë se fundi i qershorit, kur masat e para në lidhje me përdorimin e certifikatës do të hyjnë në fuqi.

Ska nevoje certifikatë për fëmijët nën 16 vjeç

Personat që nuk munden ose nuk dëshirojnë të vaksinohen do të jenë në gjendje të testohen për të marrë certifikatën. Megjithatë, vini re se vetë-testet nuk do të mjaftojnë, sepse ato janë më pak të besueshme. Ndërsa për fëmijët nën 16 vjeç, ata nuk do të kenë nevojë për një certifikatë COVID.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...