22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Zvicra dhe BE akuzojnë Serbinë, kërkojnë nga Beogradi të rishikojnë sistemin e vizave!

Bernë, 9 nentor -« Falë këtij presioni që kemi ushtruar së bashku Austrinë, Hungarinë, Zvicrën, Gjermaninë dhe Francën..kemi arritur që ta detyrojë Serbinë të premtojë ndryshimin e regjimit të vizave… » ka thëne sot ne nje intevrsite per Radion zvcerane (RTS) Këshilltarja Federale Znj. Karin Keller-Sutter, ministre Drejtësisë dhe Policisë (FDJP), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Ajo që ne nuk duam është një migrim i paligjshëm dhe i parregullt. Kjo është edhe arsyeja pse unë jam në kontakt me homologët e mi në nivel evropian. Unë ndërhyra, së bashku me kolegun tim austriak, në Komisionin Evropian që Serbia të ndryshojë sistemin e dhënies së vizave.. » ka thëne sot ne nje intevrsite per Radion zvcerane (RTS) Këshilltarja Federale Znj. Karin Keller-Sutter, ministre Drejtësisë dhe Policisë (FDJP), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbia vend i preferuar i trafikanteve dhe emigranteve ilegal drejt vendeve te Evropës

Ajo që ne nuk duam është një migrim i paligjshëm dhe i parregullt. Kjo është edhe arsyeja pse unë jam në kontakt me homologët e mi në nivel evropian. Unë ndërhyra, së bashku me kolegun tim austriak, në Komisionin Evropian që Serbia të ndryshojë sistemin e dhënies së vizave, sepse ne e shohim të gjithë njësoj se ka shumë njerëz që udhëtojnë në Serbi pa vizë dhe që më pas me grupe kontrabandistësh kalojnë Hungarinë, shkojnë. në Austri, kalojnë Zvicrën, Francën apo gjetkë. Tani falë këtij presioni që kemi ushtruar së bashku Austrinë, Hungarinë, Zvicrën, Gjermaninë dhe Francën.. Komisioni Evropian megjithatë ka arritur që ta detyrojë Serbinë të premtojë ndryshimin e regjimit të vizave dhe kjo me siguri do ta zbusë situatën… » ka thëne ne vazhdim znj.Karin Keller-Sutter per RTS,  trasnmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

« Një në dy persona të arrestuar nga rojet kufitare arrin në Zvicër përmes rrugës ballkanike, shpjegon ministri. Nën presionin e BE-së, Serbia vendosi të kërkojë viza për qytetarët e Burundit dhe Tunizisë. Presioni i migracionit nuk do të ulet.. » ka shtuar znj. mKarin Keller-Sutter.

Nga ana tjetër, ka një rritje të theksuar të kërkesave për azil. Numri i kërkesave për azil nuk është në vetvete shqetësues, sepse është numri që kemi pasur para pandemisë. Njerëzit ishin ngecur në rrugën ballkanike ose në Mesdheun qendror.

 

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...