2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Zvicra dhe Austria të kënaqura me ndihmën e tyre të ndërsjellë gjatë krizës

Bernë, 18 shtator -Presidentja Federale Simonetta Sommaruga priti Kancelarin austriak Sebastian Kurz në një vizitë zyrtare të Premten në Bern. Të dy vendet mirëpritën bashkëpunimin e tyre gjatë krizës së koronavirusit, njofotn gazeta zvicerane në gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Kurz ne Benrë: Austri dhe Zvicra jane si moter e vëlla! 

Ishte një diskutim i hapur, thanë Simonetta Sommaruga dhe Sebastian Kurz në konferencën për shtyp pas takimit. Përveç menaxhimit të çështjeve pandemike, klimatike dhe mjedisore, politika evropiane dhe çështjet ndërkombëtare ishin në menunë e vizitës, tha të Premten Departamenti Federal i Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Komunikimit ( DETEC) në një njoftim për shtyp.

Zvicra dhe Austria mirëpritën marrëdhëniet e tyre të mira, të cilat bënë të mundur në veçanti riatdhesimin e shtetasve të tyre përkatës të bllokuar në pranverë, tha Presidenti i Konfederatës. Cilësia e këtij bashkëpunimi gjatë krizës shëndetësore është « një ogur i mirë për kërkimin e zgjidhjeve pragmatike në marrëdhëniet midis Zvicrës dhe Bashkimit Evropian », nënvizoi delegacioni zviceran në njoftimin për shtyp.

Simonetta Sommaruga dhe Sebastian Kurz kanë rënë dakord të vazhdojnë bashkëpunimin e tyre në luftën kundër Covid-19. Ata shtuan se do të siguronin që të mos ketë kufizime në zonat kufitare, në mënyrë që të mos prekin popullsinë dhe ekonominë.

Kurz i kënaqur me marrëveshjen e Washingtonit, kërkon zbatim të saj

Kancelari austriak, Sebastian Kurz e ka vlerësuar lartë marrëveshjen e Washingtonit, ndërsa i ka përgëzuar liderët e Kosovës dhe Serbisë për gatishmërinë e bashkëpunimit, nga i cili sipas tij përfitojnë të gjitha shtetet e rajonit.

Shefi i qeverisë vjeneze, këto komente i bëri në pyetjen e gazetarit, Nefail Maliqit, pas takimit që pati në Bernë me presidenten e konfederatës së Zvicrës, Simonetta Sommaruga, njofton Klan Kosova

Sipas tij, tash u mbetet palëve që ta respektojnë dhe zbatojnë këtë marrëveshje, e paashti edhe ato të nënshkruara në Bruksel.

Kurz iu bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që ta harrojnë të kaluarën e hidhur, dhe të mendojnë për të ardhmen.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...