15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Zvicra dënon ndalimin e grave te shkojnë në universitet nga ana e talibanëve

Berne, 21 dhjetor -Në një deklaratë, disa vende perëndimore – përfshirë Zvicrën – kërkuan që të gjithë afganët të jenë në gjendje të ushtrojnë lirisht të drejtat e tyre njerëzore, njofton AS/SDA, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Disa vende perëndimore – përfshirë Zvicrën – kanë dënuar ashpër ndalimin e universiteteve për gratë në Afganistan. Në një deklaratë, ata kërkuan që të gjithë afganët të mund të ushtrojnë lirisht të drejtat e tyre njerëzore.

« Masat e talebanëve që synojnë zhdukjen e grave nga jeta publike do të kenë pasoja për mënyrën se si vendet tona merren me talebanët », thuhet në deklaratën, të cilën Ministria e Jashtme zvicerane e shpërndau gjithashtu të mërkurën në mbrëmje.

Prandaj deklarata mbështetet nga përfaqësuesi i politikës së jashtme të BE-së dhe ministrat e jashtëm të dymbëdhjetë vendeve, duke përfshirë të gjitha vendet e G7.

Departamenti i Jashtëm zviceran njoftoi në Twitter se jo vetëm gratë, por e gjithë popullata po vuante nga vendimet shkatërruese të talebanëve. Zvicra solidarizohet me gratë, burrat dhe fëmijët e Afganistanit. Të drejtat e njeriut janë të panegociueshme.

« Dita e zezë »

Të martën, talebanët ndaluan gratë nga të gjitha universitetet në Afganistan me efekt të menjëhershëm. Ishte një “ditë e zezë për Afganistanin”, komentoi Ministria e Jashtme zvicerane. Pas vendimit, ambasadori zviceran Heinrich Schellenberg deklaroi në Twitter se talebanët nuk duhet të ankohen për ikjen e trurit dhe në të njëjtën kohë të përjashtojnë gjysmën e popullsisë nga arsimi, biznesi, pjesëmarrja sociale dhe politike.

Që nga marrja e pushtetit në gusht 2021, islamistët në Afganistan kanë kufizuar masivisht të drejtat e grave. Vajzat dhe gratë janë kryesisht të përjashtuara nga jeta publike.

« Masat represive të marra nga talebanët kundër vajzave dhe grave afgane ishin të pamëshirshme dhe sistematike, » kritikuan ministrat. Kjo politikë tregon qartë shpërfilljen e talebanëve për të drejtat e njeriut dhe liritë themelore të popullit afgan. /ATS/SDA

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...