20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Zvicra, 9 vite burg, gruas qe sulmoi me thikë në Lugano

Berne, 19 shtator -29-vjeçari Ticino u shpall fajtor për tentativë vrasje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik, njofton gazeta zvicrrane Le Canton27.ch duke ju trgerusr gjykates federale

Gjykata Penale Federale dënoi të hënën me 9 vite burg autorin e goditjes me thikë në Lugano. Kjo grua 29-vjeçare nga Ticino, nena ecse ciles edhte me origjine serbe, u shpall fajtore për tentativë vrasjeje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik.

Përveç dënimit me burg, Gjykata Penale vendosi një gjobë prej 2000 frangash dhe urdhëroi trajtimin në një institucion të mbyllur.

Gjyqtarët e dënuan të pandehurin edhe për prostitucion të paligjshëm.

E reja do të duhet të paguajë 11.000 franga për pjesëmarrje në tarifat ligjore dhe 30.000 franga si dëmshpërblim për dëmin moral të viktimës më të dëmtuar. Për pjesën e mbetur, ky i fundit ftohet të veprojë me mjete civile.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...