18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Zvicra, 9 vite burg, gruas qe sulmoi me thikë në Lugano

Berne, 19 shtator -29-vjeçari Ticino u shpall fajtor për tentativë vrasje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik, njofton gazeta zvicrrane Le Canton27.ch duke ju trgerusr gjykates federale

Gjykata Penale Federale dënoi të hënën me 9 vite burg autorin e goditjes me thikë në Lugano. Kjo grua 29-vjeçare nga Ticino, nena ecse ciles edhte me origjine serbe, u shpall fajtore për tentativë vrasjeje dhe shkelje të ligjit për grupet Al-Kaeda dhe Shteti Islamik.

Përveç dënimit me burg, Gjykata Penale vendosi një gjobë prej 2000 frangash dhe urdhëroi trajtimin në një institucion të mbyllur.

Gjyqtarët e dënuan të pandehurin edhe për prostitucion të paligjshëm.

E reja do të duhet të paguajë 11.000 franga për pjesëmarrje në tarifat ligjore dhe 30.000 franga si dëmshpërblim për dëmin moral të viktimës më të dëmtuar. Për pjesën e mbetur, ky i fundit ftohet të veprojë me mjete civile.

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...