7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Zvicerani Odermatt fiton garën, + 62 qindtat para francezit

 

Skiatori Marco Odermatt ka shënuar fitore në disiplinën e supersllallomit të madh në Kupën e Botës, që u mbajt në Qendrën e Skive në Saalbach-Hinterglemm të Austrisë.

Zvicerani doli i pari me një kohë shumë të mirë, 1:23,59 minuta apo duke e lënë pas për 62 qindtat francezin Matthieu Bailet.

Austriaku Vincent Kriechmayr dje fitoi garën e lëshimit, por sot nuk arriti më shumë se në pozitën e tretë dhe me kohë më të dobët për 81 qindtat se fituesi i garës, apo ishte më i shpejt për 2 qindtat se bashkëkombësi i tij Raphael Haaser.

Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Pinturault udhëheq me 1050 pikë, duke e lënë pas Odermatt (969), Schwarz (718), Mayer (700) etj.

Në supersllallom të madh Kriechmayr kryeson me 401 pikë, përcillet nga Odermatt (318), Mayer (276) etj.

Renditja 
1. Marco Odermatt (Zvicra)    1:23,59
2. Matthieu Bailet (Franca)    +0,62
3. Vincent Kriechmayr (Austria)    +0,81
4. Raphael Haaser (Austria)    + 0,83
5. Justin Murisier  (Zvicra)    +0,98
6. Beat Feuz (Zvicra)    +1,17
7. Mathias Mayer (Austria)    +1,28
8. Andreas Sander (Gjermania)    +1,54
9. Bryce Bennett  (SHBA)    +1,56
10. Daniel Hemetsberger  (Austria)    +1,60

 

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...