-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Zvicerani Odermatt fiton garën, + 62 qindtat para francezit

 

Skiatori Marco Odermatt ka shënuar fitore në disiplinën e supersllallomit të madh në Kupën e Botës, që u mbajt në Qendrën e Skive në Saalbach-Hinterglemm të Austrisë.

Zvicerani doli i pari me një kohë shumë të mirë, 1:23,59 minuta apo duke e lënë pas për 62 qindtat francezin Matthieu Bailet.

Austriaku Vincent Kriechmayr dje fitoi garën e lëshimit, por sot nuk arriti më shumë se në pozitën e tretë dhe me kohë më të dobët për 81 qindtat se fituesi i garës, apo ishte më i shpejt për 2 qindtat se bashkëkombësi i tij Raphael Haaser.

Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Pinturault udhëheq me 1050 pikë, duke e lënë pas Odermatt (969), Schwarz (718), Mayer (700) etj.

Në supersllallom të madh Kriechmayr kryeson me 401 pikë, përcillet nga Odermatt (318), Mayer (276) etj.

Renditja 
1. Marco Odermatt (Zvicra)    1:23,59
2. Matthieu Bailet (Franca)    +0,62
3. Vincent Kriechmayr (Austria)    +0,81
4. Raphael Haaser (Austria)    + 0,83
5. Justin Murisier  (Zvicra)    +0,98
6. Beat Feuz (Zvicra)    +1,17
7. Mathias Mayer (Austria)    +1,28
8. Andreas Sander (Gjermania)    +1,54
9. Bryce Bennett  (SHBA)    +1,56
10. Daniel Hemetsberger  (Austria)    +1,60

 

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...