20.4 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zvicër, humb jetën tragjikisht doktori i ri (30) nga Kosova pasi u godit me veture nga plaku (81) në Winterthur

Bernë, 19 prill -I riu shqiptar (30) është rrokullisur pasi nje shofer plak (81)  eshte goditur. Jetmir Morina ka nderruar jete, kurse plaku eshte arrestuar. Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ketu bëhet fjalë për te riun Jemtir Morina i cili ne spital ka nderruar jetë.

Në mbrëmjen e së mërkurës në Winterthur, pas një aksidenti trafiku në A1, një burrë iu nënshtrua plagëve të rënda në spital. Policia kantonale e Cyrihut ka arrestuar tani një burrë.

Jetmir Morina (30) u godit nga një automjet në A1 të mërkurën në mbrëmje dhe u hodh mbi parmakë në Zürcherstrasse nga forca e goditjes, ku u përplas nga një makinë pasagjerësh e panjohur fillimisht. Policia kantonale e Cyrihut arrestoi një në kantoni të hënën në mbrëmje banor zviceran në Cyrih (81). Morina doli për të ndihmuar një shofer tjetër që u prish. Duke vepruar kështu, ai u godit nga vrasja.

Pas hetimeve intensive nga policia kantonale në bashkëpunim me Institutin e Mjekësisë Ligjore të Cyrihut, duhet të supozohet se i arrestuari është rrokullisur mbi njeriun e vrarë në Zürcherstrasse javën e kaluar. Drejtuesi i veturës së pasagjerëve dyshohet se është larguar nga vendi i aksidentit pa u ndalur.

Pas marrjes në pyetje në polici, 81-vjeçari i arrestuar është dërguar në Prokurorinë Publike përgjegjëse. Automjeti i tij është siguruar për prova. Se cilat lëndime nga cila ngjarje aksidenti çuan përfundimisht në vdekjen e burrit është pjesë e hetimit në vazhdim që po kryhet nga zyra e prokurorit publik në Winterthur/Unterland. Policia kishte kërkuar më parë dëshmitarë.

Jetmir Morina ka lindur në Kosovë dhe është mysliman i devotshëm. Ai ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji. Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë, kane sjhrkuar mediat zvicerane.

Derniers articles