2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Bernë, Masat Anti-Covid ulën krimin në Zvicër për 10%

Bernë, 22 mars –Masat Anti-Covid ulën krimin Veprat penale ranë me 10% vitin e kaluar krahasuar me 2019. Po ashtu kihste me pak vjedhje, aksidente dhe krime Krimi në fund të liqenit është në rënie. Ndërkohë rastet e dhunës serioze, nga ana tjetër, janë rritur, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një raport nga Zyra Federale e Statistikave (FSO) e botuar të hënën përmban për herë të parë shkeljet me një të ashtuquajtur komponent dixhital. OFS numëron 24,398. Pjesa dërrmuese (16,395) ka të bëjë me « mashtrime kibernetike », të cilat përfshijnë, për shembull, mashtrime të lidhura me dyqane në internet, reklama të pasurive të patundshme apo edhe ndjenja. Për krahasim, 32,819 vjedhje janë numëruar në të njëjtin vit.

Të gjitha veprat penale u ulën me 10% në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë, sipas statistikave të paraqitura të hënën nga policia kantonale e Gjenevës. Një shifër e cila konfirmon rënien e filluar disa vjet më parë, me një ulje prej 31% krahasuar me 2010. Në veçanti, dëmtimi i aseteve ka regjistruar një rënie prej 12% gjatë një viti. Siç tha komandanti i policisë Monica Bonfanti, « Masat e lidhura me Covid kanë pasur një ndikim ».

Në përgjithësi, numri i shkeljeve ka rënë gjatë vitit të kaluar. Vjedhjet ranë me 9.9% nga viti në vit, sipas Zyrës Federale të Statistikave (FSO). Numri i vrasjeve mbeti i qëndrueshëm në 47, kundrejt 46 në 2019.

Më shumë se 24,000 vepra dixhitale të regjistruara në Zvicër. Për herë të parë, Zyra Federale e Statistikave ka përfshirë krimin në internet në raportin e saj vjetor mbi krimin në Zvicër, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

 

Njëmbëdhjetë gra kanë nënshtruar

Njëmbëdhjetë gra vdiqën nga dhuna në familje nga partneri i tyre aktual ose i dikurshëm dhe nëntë fëmijë u vranë nga një prind, tha OFS. Numri i përgjithshëm i akteve të dhunës serioze të denoncuar në vitin 2020 ishte 1,668 shkelje (1,531 në 2019), një rritje prej 8.9%. Ka të bëjë veçanërisht me përpjekjen për vrasje (+45), përdhunimin (+34) dhe dëmtimin e rëndë trupor (+32)

OFS specifikon se regjistroi një rënie në numrin e veprave penale gjatë situatës së jashtëzakonshme të lidhur me pandeminë e koronavirusit në gjysmën e parë të vitit 2020. Rënia është 21% për veprat që lidhen me Kodin Penal, 14% për ato që lidhen me ligjin për narkotikët dhe 37% për ligjin për të huajt dhe integrimin.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...