12.6 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Zvicër, rriten çmomet e biletave te aeroplaneve per 54%. Mergimtarët: Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 franga në atdhe!..

Bernë, 7 maj -Rritet çmimi i biletave të avionit Nafta tashmë po rëndon mbi çmimin e udhëtimeve ajrore. Në Zvicër, tarifat rriten deri ne 54%. Ky shtrenjtim i biletave fo godas me se shumti diapsoren shiptare qe numerikisht ne Zvicer jane komuniteti me i madh, njofton gazeta zviceraner ne shqip Le Canton27.ch

Lajm i keq për megimtaret ne Zvicer, por edhe ne Evropë, per pushimet e ardhshme verore. Per dallim nga vitet e meparshme, do t’ju duhet të paguani më shumë për të shkuar per pushime ne vendlindje apo për t’u nxirë nën diellin e ndon je pllahi te Shqiperisë,  Malit te ZI, te Turqisë apo Kroacise. Lufta në Ukrainë po i shtyn çmimet e karburanteve në lartësi të reja, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Por, duket se per shqiptaret ne Zvicer ngrtitja e cmimeve te biletave te aeroplaneve nuk do te jene aq problem, sepse do gjejne rruge tjera per t’mos paguar shtrenjte. Keshtu, nje grup mergimtaresh sot i kane deklaruar gazetes zvicerane Le Canton27.ch se “agjencin e udhëtimeve le t’i hypin biletat sa të dojne, ne ashtu kështu sivjet se kem ndermendn me shkue me aeroplanë. Lamtumirë Aeroplan, rrnoft buss-i me 100 frangë ne atdhe!..”

Me rritjen e naftës, çmimi i biletave të avionit rritet. Nga kriza për shkak të Covid-19, plus lufta ne Ukrainë, ka bere qe linjat ajrore franceze duhet të përballen me krizën e energjisë.

Rritja e kostove të energjisë së shpejti pati ndikim në çmimet e biletave të avionit në Zvicër. Ndërsa nafta përbën rreth një të katërtën e kostove në drejtimin e një linje ajrore, disa kompani të mëdha tashmë kanë rritur çmimet e tyre, si zvicerane.

Rritja e arit të zi përkoi me një rritje të mprehtë të çmimeve të transportit ajror në Zvicër. Në mars, Zyra Federale e Statistikave (FSO) vuri në dukje një rritje prej 18.6% gjatë një muaji. Madje, në bazë vjetore çmimet janë rritur me 41%, sipas publikimit të fundit të indeksit të çmimeve të konsumit. Kjo u rrit ndjeshëm muajin e kaluar, e shtyrë nga çmimet e naftës.Lojtarët kryesorë në territorin zviceran në kategoritë e tyre përkatëse, linjat ajrore Swiss dhe Easyjet theksojnë, megjithatë, se çmimet varen kryesisht nga oferta dhe kërkesa.

Swiss – si linjat e tjera ajrore të grupit Lufthansa – ka shënuar rritje muajt e fundit. Rritjet kishin të bënin me të gjitha kategoritë, edhe për tarifat më të ulëta. Swiss megjithatë siguron se vazhdon të vendosë “çmime shumë të favorshme dhe konkurruese në treg”, pavarësisht nga ndikimi kumulativ i koronavirusit, inflacionit apo edhe çmimeve të naftës së papërpunuar.

Mesazhi është i ngjashëm në Easyjet. “Ne gjithmonë do të sigurohemi që të mbetemi konkurrues dhe të ofrojmë vlerë të mirë,” vëren një zëdhënës. Për më tepër, kontratat e së ardhmes së karburantit të avionëve ofrojnë disa liri veprimi. “Politika jonë e mbrojtjes na lejon të blejmë pjesën më të madhe të karburantit paraprakisht, për të pasur kontroll më të mirë mbi luhatjet e çmimit të karburantit,” sipas kompanisë me kosto të ulët.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...