3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Zvicer, rendohet situata: 24 të vdekur dhe mbi 8 mijë raste të reja me CoVID-19

BZyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Blick vazhdimisht përmbledh shifrat e autoriteteve dhe publikon statistikat,

BAG raporton 8 mijë 163 raste të reja me korona

Në 24 orët e fundit, 8163 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit. Numri i testimeve të kryera është 48 mijë 374. BAG raporton për 24 raste të reja të të vdekurve nga CoVID-19. Po ashtu 155 persona të tjerë u shtruan në spital.

Të premten, Këshilli Federal do të vendosë për shtrëngimin e mëtejshëm të masave kundër CoVID-19. Një zgjerim i rregullave 2G është tashmë i parashikueshëm, sepse kantonet shohin gjithashtu një nevojë urgjente për veprim. Solothurni është kantoni i parë që mbështet propozimet.

Situata në frontin e koronës po përkeqësohet dhe shumë spitale tashmë po kalojnë në regjimin e krizës.

Kantonet kanë afat deri në mbrëmje për të komentuar për shtrëngimin e propozuar nga Këshilli Federal.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...